top of page

Alžírsko: 21 zajímavostí o zemi


Alžírsko je zemí, která si vás podmaní svou přírodní pestrostí, kulturou, historií i vynikající kuchyní. Není sice typickou dovolenkou destinací, ale pozornost turistů si stoprocentně zaslouží.


Než se do ní ale s nadšením až bezhlavě pustíte, podívejte se, co od ní můžete čekat, co by vás nemělo překvapit… A na co se můžete těšit! Vybrali jsme pro vás 21 zajímavostí, které vám Alžírsko představí v celé jeho kráse.Nejedno podnebí

Když budete chtít Alžírsko poznat pěkně z gruntu, užijete si tu nejen středomořské klima na severu, ale také typické kontinentální klima, což znamená chladnou zimu a horké léto.

Na jihu země pak vládne suché a horké pouštní počasí.

Tři čtvrtiny země zaujímá nehostinná půda

Jižně od pohoří Atlas tvoří většinu území skutečně nehostinná půda. Na neuvěřitelných 80 % nenajdete žádnou vegetaci.


Asi 75 % rozlohy země tvoří Sahara a kromě písečných pouští jsou tu i ty kamenné a štěrkové.Většina obyvatel žije na 12 % území

Právě proto, že je země dost nehostinná, žije 91 % obyvatel v přímořské oblasti Alžírska, asi na 12 % z jeho celkové rozlohy.

Horomilové si přijdou na své

Pokud milujete hory, rozhodně tu nepřijdete zkrátka. Kromě úctyhodného Atlasu, jehož nejvyšší vrchol (Džabal Tubkal) dosahuje nadmořské výšky 4 167 m, tady přírodní parádu dělají také pohoří Ahaggar (Tahat, 3 003 m), Aurés (Džebel Chélia, 2 328 m) a Tassili (Adrar Afao, 2 158 m).Nezanedbatelná rozloha

Víte, že kdybyste chtěli jet z Alžíru, který se nachází na pobřeží Středozemního moře, až na jih země, museli byste po silnici zdolat asi 2 300 kilometrů? Kdybyste to naopak nasměrovali do Evropy, ujeli byste tuto vzdálenost až nad francouzský Lyon. Ostatně – Alžírsko je druhou největší zemí Afriky (hned po Súdánu).

Rozkošné národní zvíře

Na své národní zvíře jsou Alžířané neobyčejně pyšní. A proč by taky nebyli? Je totiž neuvěřitelně roztomilé.

Fenek je nejmenší liška na světě – váží od 0,7 do 1,9 kg a tělo má dlouhé od 24 do 41 cm. Tato malá pouštní šelma má oproti tělu velké uši, což ji činí nezaměnitelnou. Jde o jediný druh lišky, který se dá chovat coby domácí mazlíček.

Kultura ovlivněná islámem

K Alžírsku neodmyslitelně patří islám, který zásadně ovlivňuje kulturu života. K sunnitské větvi náboženství se hlásí 99 % obyvatel. Modlitba pětkrát denně je tu proto na denním pořádku, a když uvidíte Alžířana, jak se posypává pískem, vězte, že se rituálně očišťuje. Voda je tu totiž příliš vzácná.

Alžířané jsou neuvěřitelně pohostinní

Obyvatelé této země jsou skutečně přátelští a zvát hosty domů na čaj je pro ně naprostou přirozeností.Stejně tak jsou vlídní i k turistům. Ženy cestovatelky by nemělo zaskočit, když jim věřící muž nepodá ruku – zkrátka to tak je.Arabové, Berbeři a Beduíni

Mezi obyvateli Alžírska najdeme tři hlavní a nejpočetnější etnické skupiny. Kromě Arabů (59 %) jsou to i Berbeři (26 %) a Beduíni (15 %). Zvlášť Berbeři si i dodnes uchovávají svůj jazyk a své kulturní hodnoty.

Řemeslo, kam se podíváte

Alžírsko je proslulé řemeslnou výrobou. Ať už si budete chtít domů jako suvenýr přivézt hliněnou vázu, nebo třeba tkaný kobereček, nebude to problém. Kromě toho se tu hojně pracuje se sklem a stříbrem a kůží. Fascinující je i zdejší výroba louten!

Velbloudi s větrem o závod

Když budete mít štěstí, nachomýtnete se tu k velbloudím závodům. Je to trošku jako dostihy, jen bez překážek. Rychlost je to, oč tu běží. Doslova!Dva oficiální/úřední jazyky

V Alžírsku jsou dva oficiální (úřední) jazyky – arabština a berberština (teprve od roku 2016). V médiích, školství a na úřadech se setkáme i s francouzštinou – ta je tu hodně rozšířená a dbá se na její znalost. Od roku 2022 se na základních školách vyučuje už i angličtina.Alžírská vlajka je nabitá symbolikou

Jak už to tak bývá, i alžírská vlajka jako by vyprávěla o duchu země. Tvoří ji zelené a bílé pozadí, ve středu je pak červená hvězda a půlměsíc. Zelená barva představuje islám, bílá čistotu a mír, červená pak svobodu. Hvězda a půlměsíc jsou islámské symboly.

Dva laureáti Nobelovy ceny

Z této africké země pocházejí dva nositelé Nobelových cen! Jedním z nich je spisovatel Albert Camus (cena za literaturu v roce 1957) a druhým je fyzik Claude Cohen-Tannoudji (cena za fyziku v roce 1997).

V Alžírsku najdete 7 míst zapsaných na seznamu UNESCOOchrana UNESCO je pomyslným puncem, který jasně značí, že tyto památky stojí za návštěvu bez výjimky. Jde o následující:

  • Al Qal’a v Beni Hammadu (zbytky opevnění a města z 11. a 12. stol.)

  • Djémila a Timgad (ruiny římských měst)

  • Kašbach (islámské město s mešitami, citadelou a paláci v osmanském stylu)

  • Údolí M’Zab (zde se dochovaly tradiční opevněné vesnice)

  • Tipasa (archeologické naleziště – fénická, římská, raně křesťanská a byzantská kultura)

  • Tassili n’Ajjer (pohoří s 15 tisíci neolitických skalních maleb a rytin)


Základem kuchyně je kuskus

Jestli si chcete v Alžírsku pochutnat na něčem, co je pro tuto zemi opravdu typické, poručte si kuskus. Nejčastěji se tu servíruje s dušeným masem a zeleninou. Věřte, že Alžířané mají recepty na tuto dobrotu vychytané do posledního detailu.Něco pro mlsouny

Arabská kuchyně, a tak i ta alžírská, je prošpikovaná fíky, datlemi, oříšky a medem. Tradiční sladkostí, kterou tu určitě ochutnejte, je Kalb el louz. Jejím základem je krupice, kterou chuťově doprovází mandle, med a pomerančové květy.

Žena, která se chce vdát, musí mít kypré tvary

Hubená žena? Ta se v Alžírsku nejspíš nevdá! Věří se tu totiž, že správná žena je kyprých tvarů. A co s těmi hubenými? Jednou z možností je poslat je na „výkrm“, aby vypadaly, jak vypadat mají!

Alžír je bílé město

Metropoli Alžírska se přezdívá Bílý Alžír (Alger la Blanche). Důvodem jsou bílé zdi domů, které se z okolních kopců svažují až k pobřeží.3 nejdůležitější památky v metropoli

Když budeme chtít vyjmenovat tři nejdůležitější památky (symboly) města, rozhodně to bude Památník mučedníků (symbol nezávislosti), katedrála Notre-Dame d'Afrique (krásný kostel na kopci nad městem) a mešita Ketchaoua ze 17. století, která už prošla několika přestavbami.Levný benzín? V Alžírsku ano!

Tedy pro nás určitě. Jen si to představte – v roce 2024 tu koupíte litr tohoto paliva v přepočtu asi za 4 Kč!
37 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Kommentare

Mit 0 von 5 Sternen bewertet.
Noch keine Ratings

Rating hinzufügen
bottom of page