top of page

Kailáš: Posvátná hora a vše, co jste o ní chtěli vědět

Hluboko v srdci Transhimaláje, v západním Tibetu, se tyčí hora Kailáš, majestátní vrchol ve tvaru pyramidy, který je považován za ústřední bod pro hinduisty, buddhisty, džinisty a bonisty.

Hora je opředena tajemstvím a mýty, které ji činí jedním z nejvíce fascinujících a nejposvátnějších míst na Zemi, na jehož povrch dosud nevstoupila žádná lidská noha. V tomto článku se ponoříme hlouběji do historie a významu Kailášu, a prozradíme si vše, co byste o této posvátné hoře měli vědět, včetně její důležitosti pro poutníky z celého světa.


Ať už vás zajímá náboženská spiritualita, nebo jen krása nedotčené přírody, Kailáš vás zaručeně uchvátí. Navštívit ho můžete s námi při naší pouti do Tibetu.  Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.


Historie Kailášu

Tato posvátná hora, která se tyčí do výšky 6 638 metrů nad mořem, je považována za jednu z nejstarších na světě, a v průběhu let zaujala své důležité místo v mnoha náboženstvích. 

Pro hinduisty je Kailáš posvátným domovem boha Šivy. V buddhismu je hora klíčovým prvkem tibetské buddhistické kosmologie a představuje horu Meru (osu vesmíru). 

Bönisté i Jainové vnímají Kailáš s úctou jako posvátné místo s hlubokým duchovním významem.

Poutníci z celého světa putují ke Kailášu, aby vzdali hold jeho svatosti a vykonali rituální obchůzku kolem hory v délce 56 kilometrů. Tato cesta je považována za očistnou a duchovně povznášející pouť.

Hora láka horolezce, kteří se ji snaží zdolat, avšak kvůli drsnému terénu a nepříznivým povětrnostním podmínkám, ale také z úcty k věřícím, dosud nikdo nedosáhl jejího vrcholu. Kailáš tak i nadále zůstává nezdolanou výzvou.


Oblast kolem hory byla zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.


Mýty a legendy o Kailášu

Pokud máte rádi záhady a legendy, máme jich pro vás hned několik, které jsou spjaty s tímto místem. 


Sídlo Šivy

V hinduismu je Kailáš uctíván jako sídlo Šivy, jednoho z nejdůležitějších božstev. Říká se, že zde Šiva sídlí se svou manželkou Parvati a že na vrcholu hory předvedl svůj tanec Tandava, který symbolizuje cyklus stvoření, uchování a zkázy. 

Mnoho jogínů věří, že v Kailášu je uložena energie Šivy, která z něj dělá obrovskou duchovní knihovnu.

Kailáš a Ramajána

Hora je zmíněná i v eposu Ramajána, kde je popsána jako sídlo božských ptáků, kteří slouží jako poslové mezi bohy a lidmi.

Axis Mundi

V mnoha náboženských představách je Kailáš vnímán jako Axis Mundi, střed světa, který spojuje Zemi s nebesy a podsvětím a slouží jako duchovní most mezi různými sférami existence.Kailash Manasarovar: Putování po posvátné cestě

Každý rok se na posvátnou cestu kolem hory a jezera Manasarovar vydávají stovky poutníků, kteří pocházejí z různých koutů světa. Cestu provází modlitby a meditace, které jim umožňují spojit se s duchovním rozměrem hory a najít vnitřní klid a mír.

Kromě náboženského významu hraje místo důležitou roli i v kulturním životě regionu. Poutní cesta je protknuta tradičními oslavami, festivaly a rituály, které odrážejí bohatou kulturu oblasti. Praktické informace pro návštěvu KailášuJak se dostat do Kailášu?

Ať už se chystáte vyrazit z Lhasy, Káthmándú nebo jiného vstupního města, je nezbytné si cestu důkladně naplánovat. 

Cesta letadlem

Letiště Ngari Gunsa, ležící přibližně 200 kilometrů severozápadně od hory Kailáš, je nejbližší leteckou základnou k posvátné hoře. Letiště obsluhuje pouze vnitrostátní lety do okolních měst, jako je Lhasa a Kašgar v Sin-ťiangu. Mezinárodní spojení neexistují. Pro urychlení cesty lze zvážit let nejprve do Lhasy a poté do Ali. Po letu následuje 3hodinová jízda autem do oblasti hory Kailáš.

Cesta autem

Cestování autem je nejběžnější a nejdostupnější variantou pro skupinové zájezdy. Cesta obvykle začíná v Lhase nebo Káthmándú a vede do Darchenu, výchozího bodu pro kora (posvátný okruh) kolem hory.

Z Lhasy

 • Cesta trvá 4 dny po silnici.

 • Trasa vede přes Šigace, Everest Base Camp a Sagu.

 • Jedná se o malebnou cestu s úchvatnými scenériemi.

 • Doporučuje se aklimatizace na vysokou nadmořskou výšku v Lhase před zahájením cesty.

Z Káthmándú:

 • Cesta trvá 3 dny po silnici.

 • První den vede do Džirongu na hranici mezi Nepálem a Tibetem.

 • Další 2 dny pokračuje cesta po silnici v Tibetu.

 • Tato varianta je kratší.

Cesta vlakem

V současné době neexistuje žádné přímé vlakové spojení k hoře Kailáš. Nejbližší železniční stanicí je Šigace, odkud je nutné dále pokračovat po silnici. 

Pokud vás láká cesta vlakem, z Lhasy do Šigace trvá cesta přibližně 3 hodiny. Po příjezdu do Šigace následuje 3denní cesta po silnici přes Everest Base Camp a Sagu, na jejímž konci se nachází Darchen.

Kde se nachází Kailáš?

Hora Kailáš se nachází v západním Tibetu, v prefektuře Ngari, přibližně 960 kilometrů západně od Lhasy a 100 kilometrů severně od města Purang. Je součástí pohoří Transhimálaj.


Jaká jsou potřebná povolení pro vstup na horu Kailáš?


Prvním krokem je získání čínského víza. O vízum lze požádat na velvyslanectví Čínské lidové republiky. Proces zpracování víza obvykle trvá 3 pracovní dny.


Kromě čínského víza je pro cestu do Tibetu nutné získat také povolení k pobytu. Tento proces může být zdlouhavý a komplikovaný, proto se doporučuje využít služby cestovní kanceláře se zkušenostmi v oblasti zájezdů do Tibetu.


Po obdržení čínského víza si rezervujte zájezd k hoře Kailáš u renomované cestovní kanceláře.

Vstup do Tibetu je povolen pouze s organizovaným zájezdem a platným povolením k pobytu.

Individuální cestování do Tibetu není možné.

Jakou trasu zvolit pro prohlídku Kailash Manasarovar: Jižní nebo Severní?


Ze Lhasy existují dva hlavní přístupy k hoře, které vedou k okruhu Kailash Manasarovar. Jedná se o jižní a severní trasu.

Jižní trasa

Tato trasa vede přes Shigatse a základní tábor Mount Everest, čímž nabízí možnost spatřit nejvyšší horu světa.

Cesta je poměrně pohodlná a prochází turisticky oblíbenými oblastmi s dostupnou infrastrukturou.

Nabízí se krásné scenérie, včetně údolí Yamdrok Yumtso a kláštera Gyantse.

Severní trasa

Tato cesta vede přes Severní Qiangtang, divokou a odlehlou oblast s mimořádnou krásou a bohatou faunou. Je ideální pro ty, kdo hledají dobrodružství a klid v nedotčené přírodě. Nabízí jedinečnou možnost pozorovat vzácné tibetské živočichy, jako jsou jaky, gazely a orli.

Kdy je nejlepší čas pro návštěvu Kailášu?

Nejvhodnější období pro návštěvu Kailash Manasarovar je od května do září, kdy panuje relativně mírné počasí. Teploty se v tomto období pohybují mezi 10 °C a 20 °C s minimem srážek.Jaká jsou další zajímavá místa v okolí?


Yam Dwar

Mezi nejzajímavější místa v okolí Kailášu patří Yam Dwar, brána spojovaná s nebem a dušemi. Jeho název se skládá ze slov „Yam" (pán smrti) a „Dwar" (brána). Pro poutníky je Yam Dwar branou do nebeského sídla Pána Šivy.

Gauri Kund

Gauri Kund je jezero v nadmořské výšce 5 608 metrů na cestě k hoře Kailáš. Je známé jako „Jezero soucitu" a „Parvati Sarovar".

Jezero Rakshas Tal

Jezero Rakshas Tal, známé také jako „Jezero démona" nebo „Ďáblovo jezero", je krásné, ale tajemné místo v Tibetu. Nachází se blízko hory Kailáš a jezera Manasarovar.

Zajímavostí je, že je jezero slané a obsahuje jedovaté plyny. Není tedy obývané rybami ani jinými vodními živočichy. Tím kontrastuje s nedalekým jezerem Manasarovar, které je sladké a posvátné.

Tirthapuri

Tirthapuri je posvátné poutní místo pro hinduisty a buddhisty v blízkosti Kailash Manasarovar. Známé je horkými prameny, které údajně léčí fyzické neduhy, je považováno za třetí nejposvátnější poutní místo v západním Tibetu a jedná se o součást Kailash Manasarovar Yatra.

Jeskyně Saptarishi

Jeskyně Saptarishi se nacházejí pod horou Kailáš v nadmořské výšce 6 000 metrů. Jsou přístupné náročnou trasou, která zahrnuje lezení po téměř svislé stěně.

V jeskyních se údajně nachází 13 chortenů a žijí zde mudrci. Místo je považováno za posvátné a poutníci zde ukládají knihy a vzdávají hold Pánu Šivovi.

Z jeskyní je mimojiné krásný výhled na horu Nandi.

Nandi Parvat

Nandi Parvat je hora v blízkosti Kailášu, která je uctívaná jako posvátné vozidlo Pána Šivy.

Je považována za jeden z nejdůležitějších vrcholů Kailash Manasarovar Yatra. Poutníci věří, že Nandi předává jejich modlitby Pánu Šivovi.

Hora je symbolem cti, spravedlnosti, víry, moudrosti a mužnosti.

Ashtapad Tirtha

Ashtapad Tirtha je důležité poutní místo pro džinisty a je považováno za jedno z nejkrásnějších míst na trase Kailash Manasarovar Yatra.

Název „Ashtapad" znamená „osm kroků" a odkazuje na 8 kroků, které Bhagwan Rishabhdev vystoupal na cestě k nirváně.

Pro vstup na horu je nutné získat povolení od místních lamů.

Jaké je nejbližší město u hory Kailáš? 

Nejbližším městem u Kailáše je Darchen. Nachází se na úpatí hory a je výchozím bodem pro poutníky, kteří se chystají na okruh Kailash Manasarovar. 

Darchen je vzdálen cca 15 km od hory a cesta z Lhasy, hlavního města Tibetu, trvá přibližně 2 dny.Jak se připravit na cestu kolem Kailáše? 

Okruh Kailáš je náročná pouť, která klade velké požadavky na fyzickou i duševní kondici. Oblast vysoké nadmořské výšky a extrémní povětrnostní podmínky mohou zkomplikovat cestu.


Pro co nejlepší zážitek se důrazně doporučuje zahájit cvičební režim, a to alespoň měsíc před cestou. Zaměřte se na:

 • Každodenní rychlou chůzi nebo jogging na 5 km.

 • Posilování, dřepy, výpady a zvedání lehčích vah vám pomohou zvládat náročný terén.

 • Jóga a meditace zlepší vaši duševní odolnost a soustředění, které jsou pro pouť nezbytné.

Kromě fyzické přípravy se ujistěte, že jste duševně připraveni na výzvy, které s sebou okruh Kailáš nese. Nastavte si realistická očekávání, nezapomeňte si s sebou vzít dostatek léků a repelentu proti hmyzu a dodržujte zdravý stravovací a pitný režim.

Co si sbalit na prohlídku hory Kailáš

Trekking kolem hory je jedním z nejúžasnějších zážitků na vysokohorské náhorní plošině. Tato posvátná hora láká každý rok tisíce turistů.

Příprava je pro tak náročný trek nezbytná, a také je důležité se ujistit, že si sbalíte všechny potřebné věci. 

Obecný seznam oblečení pro Tibet obvykle zahrnuje

 • Tlusté vlněné svetry.

 • Silné teplé kalhoty.

 • Teplou, fleecovou nebo péřovou bundu.

 • Nepromokavou bundu.

 • Teplou čepici nebo bundu s kapucí.

 • Několik triček.

 • Rukavice s vnitřní vložkou pro extra teplo v chladném počasí.

Oblečení by mělo být vhodné pro trekking a pohodlné, protože každý den budete chodit několik hodin. Kromě obecného seznamu oblečení byste měli zvážit také:

 • Termoprádlo (teploty mohou být v noci velmi nízké).

 • Nepromokavá větrovka.

 • Pohodlné boty na turistiku pro náročný terén. Ujistěte se, že jsou boty voděodolné a mají dobrou trakci.

 • Náhradní boty.

 • Ponožky by měly být teplé, nejlépe z vlny nebo syntetiky.

 • Sluneční brýle a opalovací krém jsou nezbytné i ve vysokých nadmořských výškách, kde je sluneční záření silnější.

 • Klobouk nebo čepice vás ochrání před sluncem a chladem.

Doporučuje se také:

 • Lehká bunda nebo mikina pro případ, že by se ve dne ochladilo.

 • Vodotěsné kalhoty do deště nebo sněhu.

 • Šátek na ochranu krku a obličeje před větrem a chladem.

 • Malý batoh na denní výlety.

Jídlo a pití s sebou na horu Kailáš

Lhasa nabízí širokou škálu kuchyní, ale jakmile se dostanete do Darchenu a k hoře Kailáš, možnosti se značně zúží. V této odlehlé oblasti není běžně dostupné ovoce a mnoho druhů zeleniny. Strava se skládá převážně z jačího masa, nudlí a dalších základních potravin.

Pro zajištění dostatečného přísunu bílkovin a energie se doporučuje vzít si s sebou instantní jídlo, které lze snadno a rychle připravit. Svačiny jako čokoláda, ořechy, sušené ovoce a sušenky vám dodají energii během pěší turistiky, protože ve vysoké nadmořské výšce se energie spotřebovává rychleji, než na úrovni moře.

Voda je nezbytná, a to platí i ve vyšších nadmořských výškách Tibetu, kde dehydratace může vést k závažné výškové nemoci. 

Vodu je sice na treku možné doplňovat, ale je důležité si s sebou vzít dobrou láhev, abyste se mohli hydratovat během pochodu. I když je ve vysokých horách zima, při turistice se budete mírně potit, takže doplňování ztracené tekutiny je během treku nezbytné.Vydejte se k hoře Kailáš s námi a při cestě navštivte další významná místa Tibetu, jako jsou hrady, pevnosti a kláštery pod ledovci. Vše potřebné za vás zařídíme.25 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page