top of page

Mongolsko: 23 zajímavostí o zemi
Mongolsko, rozlehlá země stepí a drsného podnebí, uchvátí každého milovníka dobrodružství a historie. 

Zažijte s námi na vlastní kůži klid a majestátnost této nedotčené přírody, projděte se po stopách dinosaurů a ponořte se do fascinující kultury a historie kočovných pastevců.


Připravili jsme pro vás 23 zajímavých faktů, které vám odhalí skryté poklady Mongolska, kulturu a místních zvyklostí. Začtěte se do následujících řádku a poznejte tuto krásnou zemi zblízka!


Gobi: Jedna z nejstarších a největších pouští světa

Na jihu Mongolska, podél hranice s Čínou, se nachází rozsáhlá poušť Gobi, která je domovem unikátních živočichů a rostlin.

Jedná se o pátou největší poušť na světě, která celkově zaujímá asi 30 % celkové rozlohy Mongolska. Její povrch tvoří převážně kameny, kaňony a skrytá slaná jezera. Jen z části zde najdete písečné duny. 

Poušť je svědkem staletí lidské historie. V minulosti se zde odehrávaly bitvy, kvetl obchod a kočovníci žili v souladu s drsným prostředím. Hrála také důležitou roli v historii mongolské říše. V Gobi žili po tisíce let nomádi, kteří se naučili přizpůsobovat extrémnímu klimatu pouště.


Země, kde kdysi žili dinosauři

Ve 20. letech 20. století byly v poušti Gobi objeveny zkamenělé dinosauří ostatky spolu s prvními dinosauřími vejci

Mnoho fosilií leží dodnes odkrytých. Pokud tudy tedy projdete a budete koukat pod nohy, může se stát, že některou z nich spatříte. 

Nenadarmo je Gobi považována za největší světovou rezervaci dinosauřích fosilií na světě


Země Genghis Khana (Čingischána)

Čingischán byl sjednotitelem mongolských kmenů a prvním Velkým chánem Mongolů. Stal se jedním z nejslavnějších dobyvatelů a vojevůdců v historii. Během pouhých 25 let jeho jezdci dobyli území větší a lidnatější, než Římané za čtyři století.

Ačkoliv byl Čingischán negramotný, na začátku 13. století zavedl v Mongolsku první písmo. Toto písmo si vypůjčil od Ujgurů. Píše se svisle zleva doprava.

Obrovská socha Čingischána

Nedaleko Ulanbátaru, hlavního města Mongolska, se tyčí impozantní památka: 40 metrů vysoká socha Čingischána na koni. Tato socha, dokončená v roce 2008, je zároveň nejvyšší jezdeckou sochou na světě a stala se ikonickým symbolem Mongolska.
Náboženská rozmanitost v Mongolsku

Mongolové si užívají svobodu náboženství již od dob Čingischána. 

Přibližně polovina Mongolů je dnes buddhisty a asi 40 % je bez náboženství. Zbývající procenta tvoří křesťané, šamani a další, například malé židovské obce.


Mongolci jsou vždy připraveni na hosty

Pro místní lidi je velice důležité udržovat silné komunitní vazby. Pastevci na venkově proto mají pro návštěvníky vždy připravenou misku teplého mléčného čaje, tzv. „airag“, což je kvašené kobylí mléko. 

Odmítnutí nápoje je považováno za neuctivé.

Kolik lidí, tolik koní (téměř)

Ačkoliv je Mongolsko 18. největší zemí světa, řadí se mezi státy s nejmenším počtem obyvatel. Je až na 134. místě s 3,2 milionů lidí, což je téměř stejný počet, jako tam žije koní.

Není tedy překvapením, že se často říká: „Mongol bez koně je jako pták bez křídel."

Možná vás překvapí, že mongolští koně jsou posledními opravdově divokými koňmi na planetě. Mají 66 chromozomů, což je o jeden nebo dva více než má průměrný kůň.

 • Pokud byste v Mongolsku počítali ovce, tak ty převyšují počet lidí poměrem 35 ku 1.

Země s pověstným „modrým nebem", přesto se tu příliš nezahřejete

I když zde slunce svítí až 250 dní v roce, vysoká nadmořská výška a kontinentální klima se postarají o to, že teplých dnů se dočkáte jen málo.

Léto je krátké a trvá jen pár týdnů. Pokud se do Mongolska chystáte mimo letní měsíce (červenec a srpen), bundu si s sebou vezměte raději i v letních měsících. Zimy jsou tu dlouhé a kruté, s teplotami klesajícími až k -35°C.

Ulánbátar, hlavní město Mongolska, je oficiálně nejchladnějším hlavním městem světa.

 • Věděli jste, že hlavní město „Ulánbátar” znamená „červený hrdina"?


Festival zlatého orla: Ukázka lovu s orli

Festival zlatého orla je každoroční událostí, která ponoří návštěvníky do bohaté kultury nomádských lovců.Akce začíná přehlídkou lovců s orli na koních. Jezdci v propracovaných loveckých kostýmech a s doplňky předvádějí majestátnost a sílu svých dravců.

Hlavní atrakcí jsou dechberoucí ukázky orlího lovu, kdy jsou orli vypuštěni z útesu, aby přistáli na rukou lovců čekajících dole.

Kromě orlích ukázek předvádějí muži na festivalu i své jezdecké dovednosti a odvahu v řadě tradičních her.


Početné rodiny

Rodiny v Mongolsku jsou obvykle velice početné. Láska k dětem zde hraje klíčovou roli. Průměrná mongolská žena porodí čtyři děti, a ty, které se stanou matkami pěti a více dětí, jsou s úctou nazývány „vážené matky”.

Tradiční zimní pochoutka i v mrazech: Zmrzlina

V Mongolsku je běžnou pochoutkou i v nejchladnějších měsících zmrzlina. Zatímco jinde se zmrzlina skladuje v mrazácích, v Mongolsku stačí jen papírové krabice. Teploty tu v zimě klesají až k -35 °C, takže zmrzlina sama o sobě vydrží zmrzlá.

Existuje teorie, že zmrzlinu vymysleli jako první mongolští pastevci na koních. Na dlouhé cesty si brali s sebou zvířecí vnitřnosti. Během jízdy vnitřnosti zmrzly a díky otřesům se vytvořilo něco na způsob zmrzliny. 

Tato pochoutka se později rozšířila do Číny, odkud se dostala k Marco Polovi a nakonec do Itálie, kde se z ní stal fenomén.


Ohrožený dvouhrbý velbloud bactrianský 


Dvouhrbý velbloud je původní mongolský druh. Na jeho počest se každý rok koná Festival tisíc velbloudů (Thousand Camel Festival). Organizuje ho místní nevládní organizací, která se snaží chránit a zachovat populaci velbloudů bactrianských, jejichž počet v posledních dvanácti letech neustále klesá. Na festivalu je možnost setkat se s velbloudy zblízka a dozvědět se přímo od pastevců vše o jejich nomádském způsobu života.


Největší zápasnický turnaj na světě

Mongolský zápas, známý také jako Bokh, je považován za jeden ze tří pilířů mužnosti v Mongolsku. Odlišuje se od běžných zápasů absencí váhových kategorií a klade důraz na sílu, techniku a vytrvalost.

V září 2011 Mongolští zápasníci překonali rekord spojením 6 000 zápasníků. Tento počet je zaznamenaný v Guinnessově knize rekordů jako největší zápasnický turnaj na světě. 

Tradiční kočovný život v Mongolsku

I v moderní době se v Mongolsku stále drží kočovný způsob života, který je úzce spjat s chovem dobytka a jezdectvím.

Tradiční jurty, známé jako "ger", jsou i dnes běžným typem obydlí pro kočovníky. Tyto mobilní stavby z plsti a dřeva se snadno staví a rozebírají, takže jsou ideální pro život na cestách. 

Kočovný životní styl v Mongolsku je založen na chovu dobytka, především ovcí, koz, koní a jaků. Zvířata poskytují kočovníkům potravu, oblečení a dopravu. Chov dobytka je náročná práce, která vyžaduje znalosti a zkušenosti.

Mongolsko je velké! 

Ale možná ne tak velké, jak si myslíte. Jedná se až o 18. největší zemi světa

Pro vaši představu, třeba Nizozemsko, by se do Mongolska vešlo 35krát.


Národní park Bogd Khan Uul: Nejstarší národní park na světěPřestože se Yellowstonský národní park v USA pyšní titulem nejstaršího národního parku v Severní Americe, titul nejstaršího národního parku na světě mu nepatří. Toto prestižní ocenění náleží Národnímu parku Bogd Khan Uul v Mongolsku, založenému v roce 1778, o století dříve než Yellowstone.

Oblast parku, ležící pouhé 3-4 hodiny jízdy jižně od hlavního města Ulánbátaru, a zahrnuje biosférickou rezervaci Bogd Khan Uul, kterou v roce 1778 zřídila mongolská vláda. 

Park láká nejen svou malebnou krajinou a bohatou flórou a faunou, ale také fascinující historií a kulturním dědictvím.

Národní park Gorkhi-Terelj

Národní park Gorkhi-Terelj se nachází pouhých 37 kilometrů východně od centra Ulanbátaru. Tato oblast s úchvatnými skalními útvary, borovicovými lesy a řekami je oblíbeným cílem turistů i horolezců.Mezi zajímavosti patří 20 metrů hluboké ledovcové jezero Khagiin Khar a Yestii Hot Water Springs, což jsou termální prameny. Dále se zde nachází buddhistický klášter přístupný návštěvníkům. 

Ze živočichů zde můžete narazit na medvědy hnědé a přes 250 druhů ptáků.


Mongolsko je domovem ohrožených irbisů

Pokud se rozhodnete navštívit tuto krásnou zemi, můžete spatřit několik ohrožených druhů, včetně irbisa (sněžného levharta). Ti pocházejí právě z Mongolska a žije jich tam jedna třetina jejich světové populace. Přestože nejsou vůči lidem nijak zvlášť agresivní, měli byste být opatrní. Irbis totiž nevydává žádné zvuky, které by vás na jeho přítomnost mohly upozornily.

Festival Naadam

Národní festival Naadam, který se koná každý červenec, oslavuje bohaté mongolské tradice. Festival je plný sportovních soutěží, tradiční hudby a tance a představuje ideální příležitost k zažití mongolské kultury.Mezi soutěže zde patří lukostřelba, jízda na koni a tradiční zápasy. 

Pro místní je to jedna z nejdůležitějších společenských a sportovních událostí roku.


Buddhismus

Buddhismus je hlavním náboženstvím v Mongolsku a kláštery, jako je Gandantegchinlen v Ulánbátaru, jsou důležitými kulturními památkami.

Tradiční jídloMongolská kuchyně je ovlivněna stepním prostředím a kočovnickým způsobem života. Základem stravy je maso, mléčné výrobky a živočišný tuk. Využití zeleniny a koření je omezené.

Tradiční pokrmy:

 • Chušúr: smažené knedlíky plněné skopovým masem

 • Buuz: malé knedlíčky plněné masem a vařené v páře

 • Banš: masové knedlíčky vařené ve vodě

 • Cuivan: nudlová směs se zeleninou a masem

 • Boodog: jehněčí maso (nebo svišť/koza) upečené na kamenech

 • Börts: sušené maso na zimu

 • Byaslag: sýr z odstředěného mléka

 • Aaruul: sušený tvaroh

 • Boorcog: smažené těsto podobné koblihámVíce než čtvrtina obyvatel Mongolska jsou nomádi

Mongolsko se pyšní bohatou nomádskou tradicí, která je stále živou součástí života více než 25 % obyvatelstva. 

Tito odolní a skromní lidé žijí v úzkém souladu s rytmem přírody a se svými stády se přesouvají podle ročních období.

Pokud se vydáte na cestu do mongolské stepi a navštívíte nomádskou komunitu, budete překvapeni jejich pohostinností

Jurty, tradiční obydlí nomádů, nemají dveře v pravém slova smyslu, takže vstoupit dovnitř může každý bez váhání. Přestože se jedná o soukromý prostor, nomádi vás s úsměvem přivítají a hned po příchodu vám nabídnou skromné pohoštění.

 • Pro vaši zajímavost, slovo „mongol" znamená statečný.První hotel v Mongolsku 

První hotel v Mongolsku byl hotel Ulaanbaatar. Ten byl otevřen v roce 1961. Byl to také první veřejný dům, který měl teplou a studenou tekoucí vodu.

Zajímavosti na závěr

 • Mongolsko se stalo součástí OSN v roce 1961.

 • Mnoho zemí (včetně USA) neuznávalo Mongolsko jako zemi až do roku 1987.

 • V 30. letech 20. století Mongolsko přijalo latinku. V roce 1941 byla nahrazena azbukou se dvěma dalšími písmeny (ö a ü), které se v ruštině nevyskytují.

Zaujalo vás Mongolsko? Vydejte se do něj s námi! Zajišťujeme veškerou dopravu, stravování i ubytování. S námi se vydáte do míst, která by byla běžným turistům uzavřena. Neváhejte nás kontaktovat pro více informací

Zajímá vás, co očekávat od luxusní poznávací dovolené s Art2go? Dejte se do čtení!103 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

留言

評等為 0(最高為 5 顆星)。
暫無評等

新增評等
bottom of page