top of page

Nejlepší korejské filmy: 10 tipů, co vidět

Jižní Korea se v posledních letech stala jedním z nejvýznamnějších hráčů na poli světové kinematografie. Režiséři jako Bong Joon-ho, Park Chan-wook nebo Kim Ki-duk nacházejí stabilní přízeň a uznání jak v řadách diváků, tak i na půdě akademických porot. 


Pojďme se společně podívat na nejlepší korejské filmy, které byste si rozhodně neměli nechat ujít!


Krátký přehled o historii korejské kinematografie

Korejská kinematografie má bohatou a rozmanitou historii, která sahá až do počátků 20. století.

 • I když je to trochu sporné, tak se tradičně všude uvádí, že prvním korejským filmem je snímek „Righteous Revenge” z roku 1919

 • Po slibných začátcích ale přišla japonská okupace Koreje (v letech 1910 až 1945), kdy byla filmová produkce značně omezena a cenzurována, což vedlo k jejímu významnému poklesu.

 • Nicméně v polovině 50. let začal tzv. "zlatý věk" korejské kinematografie, který trval do začátku 70. let. Mezi významné filmy této éry patří například „The Housemaid/Hanyeo" z roku 1960 od režiséra Kim Ki-younga​.

 • V 90. letech do filmového průmyslu vstoupili velcí konglomeráti, jako je Samsung a CJ Entertainment, což přineslo další růst. Tento trend pokračoval i ve 21. století, kdy dosáhly celosvětové slávy filmy jako je „Oldboy" a „Parazit"​.


Top 10 nejlepších korejských filmů

Historii korejské kinematografie máme za sebou. A jak je to s těmi nejlepšími filmy? Máme pro vás top 10 snímků, které byste si rozhodně měli pustit!
Parazit (Parasite) - 2019

Parazit, od mistra režiséra Bonga Joon-hoa, je černá komedie, která sleduje chudou, ale mazanou rodinu Kimů, kteří se lstí infiltrují do bohaté domácnosti byznysmena Parka.

Film s napětím zkoumá, co se stane, když se tyto dva tak odlišné světy střetnou. 

Těšit se můžete na plno originálních nápadů a kombinaci prvků thrilleru, dramatu i satiry. Parazit slibuje vtipný a nepředvídatelný divácký zážitek. I proto získal ocenění Zlatá palma a mnozí ho označují za nejzábavnějšího vítěze festivalu v Cannes od dob Pulp Fiction. 

Pokud hledáte film, který vás pobaví, zarazí a donutí k zamyšlení, Parazit je pro vás to pravé.

 • Režie: Bong Joon-ho

 • Ocenění: Oscar za nejlepší film, režii, scénář a mezinárodní film.Oldboy - 2003

Dae-suův život se obrátí vzhůru nohama, když je unesen a uvězněn v neznámém domácím vězení. 

Odříznut od světa sleduje v televizi, jak je jeho žena brutálně zavražděna a on sám je z činu obviněn. Patnáct let tráví v temnotě a zoufalství, poháněn touhou po pomstě.

Po nečekaném propuštění se Dae-su vrhá do víru pátrání po svém vězniteli. S pomocí mladé ženy jménem Mido se mu podaří muže vypátrat. Dae-su se však ocitá v pasti zmatku a morálních dilemat, když je konfrontován vlastní temnou minulostí.

Film Oldboy je napínavý thriller plný tajemství a zvratů. Zároveň se ale dotýká hlubších témat pomsty a touhy po spravedlnosti. 

Režisér Park Chan-wook zpochybňuje společenské vnímání pomsty a klade otázku, zda je skutečně cestou k uzdravení.

Oldboy není jen pouhým akčním filmem, ale komplexním dílem, které nenechá diváka chladným.

 • Režie: Park Chan-wook

 • Ocenění: Velká cena poroty na festivalu v Cannes.Vzpomínky na vraždu (Memories of Murder) - 2003

Hledáte jihokorejský kriminální thriller inspirovaný skutečnými událostmi? Pak vás zaujme film „Vzpomínky na vraždu”, který je inspirován sérií vražd, k nimž došlo v letech 1986 - 1991 v okolí městečka Hwa-Sung nedaleko Soulu.

Děj snímku se odehrává v malém městečku Hwa-Sung, kde řádí sériový vrah. Během šesti let brutálně zavraždí deset žen, od staré babičky až po mladou školačku. Neexistuje mezi nimi žádná spojitost a vyšetřovatelé tápou.

Detektivové Cho, Park a Seo se pouštějí do vyšetřování, které je vyčerpává fyzicky i psychicky. Vyslechnou tisíce podezřelých a do akce se zapojí stovky policistů. Marně se snaží proniknout do mysli vraha a pochopit jeho motivy.

Film je napínavou a mrazivou sondou do temných zákoutí lidské duše. Režisér Bong Joon-ho mistrně buduje atmosféru a klade těžké otázky o spravedlnosti, pomstě a morálce.

Vzpomínky na vraha je jeden z nejlepších korejských filmů všech dob.

 • Režie: Bong Joon-ho

 • Ocenění: Různá ocenění na korejských filmových festivalech.


Příběh dvou sester (A Tale of Two Sisters) - 2003

Sestry Su-mi a Su-yeon se po propuštění z psychiatrické léčebny vrací domů, kde na ně čeká chladná macecha a děsivé tajemství. Noční zvuky a znepokojivé přeludy narušují jejich klid a Su-mi začíná podezřívat macechu z nekalých úmyslů.

Film „Příběh dvou sester" od režiséra a scenáristy Jee-woon Kima pomalu buduje napětí a graduje v děsivý hororový příběh. 

Inspirován korejskou verzí Popelky zpočátku plyne líně a s melodramatickými prvky, aby se následně proměnil v napínavý a děsivý zážitek, který vás nenechá v klidu ani po zhlédnutí.

 • Režie: Kim Jee-woon

 • Ocenění: Mnoho ocenění na hororových festivalech po celém světě.Vzplanutí (Burning) - 2018


Jong-su se náhodně setkává s Hae-mi, přítelkyní z dětství, která ho pověří péčí o kočku během své cesty do Afriky. Nadšený z nečekaného shledání Jong-su sní o prohloubení vztahu s Hae-mi. Po návratu se však Hae-mi objeví v doprovodu tajemného a bohatého muže.

Jong-su se ocitá v bizarním milostném trojúhelníku plném napětí a skrytých tajemství.

Film „Vzplanutí" pomalu buduje atmosféru a klade otázky ohledně identity, reality a morálky. Jong-su se snaží rozluštit záhady ohledně Hae-mi a muže, s nímž se objevila, a zjišťuje, že nic není takové, jak se zdá.

Tento mysteriózní thriller s prvky psychologického dramatu zaujme milovníky filmů s hlubokou myšlenkou.

 • Režie: Lee Chang-dong

 • Ocenění: Nominace na Zlatou palmu v Cannes.Vlak do Pusanu (Train to Busan) - 2016

Film „Vlak do Pusanu” je jihokorejský akční thriller z roku 2016, který sleduje děsivou cestu otce a jeho dcery rychlovlakem ze Soulu do Pusanu během vypuknutí zombie apokalypsy.

Seok-Woo, workoholik zanedbávající svou rodinu, se konečně rozhodne vzít svou malou dceru Soo-an na narozeninovou oslavu k matce do Pusanu. Jejich cesta vlakem se však brzy promění v boj o přežití, když se na palubě šíří neznámá infekce měnící lidi v krvežíznivé zombie.

Otec a dcera se ocitají uvězněni v boji s nakaženými spolucestujícími a nefunkčním personálem vlaku. Společně s hrstkou dalších odvážných pasažérů musí Seok-Woo najít způsob, jak se dostat do bezpečí v Pusanu, než bude příliš pozdě.

Jedná se o napínavý a strhující příběh plný akce a hororových momentů, který zkoumá témata jako je obětování se, rodinné pouto a lidskost v extrémních situacích.

Film získal uznání kritiků i diváků za realistické zobrazení zombie apokalypsy, napínavý děj a silné herecké výkony. Stal se jedním z nejúspěšnějších jihokorejských filmů všech dob a inspiroval i americké remaky.

 • Režie: Yeon Sang-ho

 • Ocenění: Mnoho ocenění na asijských filmových festivalech


Muž odnikud (The Man from Nowhere) - 2010

Cha Tae-Sik, tajemný muž s minulostí zahalenou v mlze, vede poklidný život ve své zastavárně. Jeho klid naruší únos So-Mi, malé holčičky z jeho sousedství, s níž si vytvořil nečekané přátelství. 

Tae-Sik se ocitá vtažen do světa zločinu a násilí, když se rozhodne So-Mi za každou cenu zachránit.

Muž odnikud” vás uchvátí strhující akcí, napínavým dějem a nečekanými zvraty. Sledujte Tae-Sikův boj proti brutálním gangsterům a pašerákům drog, během kterého odhaluje temná tajemství ze své minulosti. 

Film zároveň zobrazuje dojemné přátelství mezi Tae-Sikem a So-Mi, které se stává hnací silou jeho neúnavné snahy o její záchranu.

Pokud máte rádi akční thrillery s poutavým příběhem a silnými charaktery, „Muž odnikud” vás zaručeně nezklame.

 • Režie: Lee Jeong-beom

 • Ocenění: Nejlepší film na Korean Film Awards.Bílé maso (The Chaser) - 2008

Bývalý policista a současný pasák Joong-ho se ocitá v pasti, když mu zmizí dvě prostitutky. Podezřívá svého posledního zákazníka, který se zdá být klíčem k jejich nalezení. Během pátrání však Joong-ho odhalí zvrhlého sériového vraha a ocitá se v nelítostném závodě s časem, aby ho zastavil dříve, než bude pozdě.

Tento temný thriller vás zavede do nitra zdegenerovaného světa a ukáže boj o spravedlnost, který překročí hranice zákona.

 • Režie: Na Hong-jin

 • Ocenění: Různá ocenění na korejských filmových festivalech.Komorná (The Handmaiden) - 2016

Uvězněná na venkovském panství s despotickým strýcem, mladá šlechtična Hideko touží po svobodě. Do jejího života vstoupí tajemná komorná Soo-kee, která skrývá temnou minulost. Společně se ocitnou v pasti rafinované hry plné intrik a vášně, kde se stírají hranice mezi podvodníky a oběťmi.

Režisér Park Chan-wook mistrně převádí děj bestselleru „Zlodějka” do exotického prostředí 30. let 20. století a uchvacuje diváky napínavým příběhem plným zvratů. 

Erotické napětí a psychologická hloubka dělají z Komorné strhující filmový zážitek.

 • Režie: Park Chan-wook

 • Ocenění: Nominace na Zlatou palmu v Cannes, mnoho dalších cen.Jaro, léto, podzim, zima... a jaro (Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring) - 2003

Film Kim Ki-duka z roku 2003 s názvem „Jaro, léto, podzim, zima... a jaro” je lyrickou meditací o koloběhu ročních období a lidského života. 

Odehrává se v malém buddhistickém chrámu na plovoucím ostrově, uprostřed horského jezera, a sleduje osudy mnicha a jeho žáků v průběhu čtyř ročních období.

Kim Ki-duk mistrně zobrazuje plynutí času a proměny lidské existence. Snímek neobsahuje žádné dialogy a spoléhá se na sílu obrazů a hudby, aby vyjádřil své myšlenky a emoce.

Jaro, léto, podzim, zima... a jaro” je filmem, který se vám zaryje pod kůži. Je to poetická a meditativní úvaha o životě, smrti, lásce a naději.

 • Režie: Kim Ki-duk

 • Ocenění: Různá mezinárodní ocenění a uznání.Chcete Koreu zažít naživo a ne jen prostřednictvím filmů? Vydejte se s námi prozkoumat tři království Koreje, horské kláštery, vulkanický ostrov Jeju a spoustu dalšího! S námi zažijete tu pravou Jižní Koreu.

Ohledně více informací nás neváhejte kontaktovat, nebo se podívat na detail zájezdu


35 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page