top of page

Nejzajímavější místa na světě: Neotřelé tipy na tajuplné lokality

Víte, co je skutečně úžasné? Že svět kolem nás nabízí člověku stále další, nová a překvapivá místa k objevování. Chce to jen mít odvahu někdy vykročit ze zajetých „cestovatelských kolejí“.


Jak už asi tušíte z obsahu stránek Art2go.cz, naším směrem není prosazovat „mainstreamové cestování“ za každou cenu. Proto se vám i v tomto článku pokusíme ukázat nezvyklé tipy a nabídnout inspiraci, proč se na zmíněná místa podívat, ať už třeba s námi, nebo po vlastní ose. Pro lepší orientaci jsme vám všechny níže uvedená místa uvedli na světovou mapu za pomocí aplikace Google Map.

Hrad Montségur (Francie)

Slyšeli jste někdy o Katarech, členech středověkého křesťanského náboženského hnutí? Sami sebe sice označovali za pravé křesťany, římská církev je ale považovala za heretiky, kterých bylo žádoucí se zbavit. Kataři obývali hrad Montségur, na kterém byl podle legendy po nějakou dobu ukryt dokonce Svatý grál!


3 důvody, proč se sem vydat:

 1. Věříte v okouzlující auru Svatého grálu? Pak máte možnost stanout na místě, kde se údajně nacházel!

 2. ·Pokud jste (jako lidé napříč planetou) kdysi propadli libozvučnému hudebnímu projektu ERA, jenž spojoval rock s gregoriánským chorálem, a zajímalo vás, o čem a o kom písně jsou, pak právě o Katarech a jejich životě.

 3. Jde o místo se silnou atmosférou. Pod kopcem, na němž se dnes nachází jen ruiny hradu, bylo 16. března 1244 upáleno více než 200 Katarů proto, že odmítli zapřít svou víru. Podle pověsti šli do plamenů dobrovolně a nebylo třeba je přivazovat ke kůlům.

Ostrov Daksa (Chorvatsko)

Maličký ostrůvek Daksa, který se nachází jen kousek od Dubrovníku, působí na první pohled romanticky. Najdete tu pláže i voňavý les a zbytky františkánského kláštera. Člověk by tu mohl být i ničím nerušen. Proč se sem ale nikdo tak úplně nehrne?


Šrám v historii místa vytvořili jugoslávští partyzáni, kteří sem nechali převézt více než 40 významných obyvatel Dubrovníku. Ty obvinili ze spolupráce z nacisty a postříleli je. Jejich těla tu nechali ležet nepohřbená.

3 důvody, proč se sem vydat:

 1. Máte rádi trošku toho strašidelna? Traduje se, že po ostrově ještě dnes obcházejí duchové zastřelených, kteří dychtí po odplatě, protože jedinou satisfakci, které se „dočkali“, je pomník z 90. let.

 2. Na ostrově kdysi dávno žili mniši. Po nich jsou tu jen zbytky františkánského kláštera, prvního v tehdejší Dubrovnické republiky (datuje se do 2. pol. 14. stol.). Klášter také představoval útočiště pro zdejší obyvatelstvo při pirátských nájezdech.

 3. Ostrov voní. Nejenže má chytlavou historii, ale také na něm rostou citróny, pomeranče a cypřiše. Jednoduše to tu voní.

Brocéliande (Francie)

Úchvatný les s kouzelnou atmosférou měl ve středověku své pevné místo v legendách a pověstech, především když šlo o legendy artušovské. Poprvé byl zmíněn v kronice Roman de Rou v roce 1160. Jeho součástí je i hrad Comper, podle legendy domov víly Vivien, nebo fontána, u níž se čaroděj Merlin setkal právě s Viven.


3 důvody, proč se sem vydat:

 1. Jestli jste fanoušky artušovských pověstí, pak je snad i vaší milou povinností do lesa Brocéliande zavítat – právě z nich ho totiž už teoreticky znáte!

 2. Zmínka o tomto lese je už v kronice Roman de Rou z roku 1160. Píše se v ní například o fontáně a lovcích, kteří pomocí její vody přivolávali déšť. Mimochodem – dodnes se říká, že zdejší voda je léčivá a pomáhá s kožními potížemi, ženy díky ní prý najdou manžela a blázni dojdou klidu…

 3. Na neobvyklou prohlídku se můžete vydat s průvodcem v dobovém kostýmu i s harfou. Tomu říkáme zážitek!

Halfeti (Turecko)


Původní město Halfeti láká turisty především na to, že bylo v minulosti zatopeno po spuštění přehrady, dodnes tu ale z vody trčí minaret a další budovy. Kromě toho je Halfeti synonymem pro vzácné černé růže – bylo totiž podle všeho jediným místě na světě, kde kdy rostly. Měly tu totiž pro sebe ideální půdu.

Současné Halfeti se od toho původního nachází asi 25 kilometrů.Toto místo s námi můžete objevit během zájezdu do oblasti východního Turecka!
3 důvody, proč se sem vydat:

 1. Halfeti je prý jediné místo na světě, kde odedávna rostou černé růže. Je tu pro ně totiž ideální složení půdy a svou roli hraje i pH vody prosakující z Eufratu. Růže jsou na jaře tmavě červené a v létě se mění v sametově černé.

 2. Zatopené město, které svou částí trčí z vody, je fascinující už na pouhý pohled.

 3. Plavba po Eufratu, u kterého se původní Halfeti nachází, je skutečným zážitkem.

Durbuy (Belgie)


Procházka půvabnými historickými uličkami nikdy nezklame. Jako stvořené je na to nejedno město Beneluxu, pokud ovšem toužíte po něčem menším, zamiřte do Durbuy, nejmenšího belgického města, které obývá asi 12 tisíc osob.

3 důvody, proč se sem vydat:

 1. Městečko z 11. století je malé, ale krásné. Jako by vypadlo z pohádky. Projděte se zdejšími uličkami a nádherným parkem, svezte se po vodě nebo se ztraťte (a najděte) ve zdejším bludišti.

 2. Na město tuto obec povýšil Jan Lucemburský. Bylo totiž důležitým centrem obchodu a soudnictví. Zdejší dějiny se tak prolínají s těmi českými.

 3. Na první pohled vás jistě zaujme skála Roche à la Falize, která se tyčí vysoko nad město. Jde o útvar z černého vápence. Vydejte se na něj a užijte si nezapomenutelný výhled!


Timotesubani (Gruzie)

Klášterní komplex Timotesubani vás svým posvátnem okamžitě vtáhne do zlatého věku Gruzie. Tvoří ho stavby, které vznikaly od 11. až do 18. století. Tou nejdůležitější z nich, umělecky nejpovedenější, je kostel Dormition, který byl postaven za vlády královny Tamar, jež panovala na přelomu 12. a 13. století.


Na uměleckou perlu zdejšího zlatého věku se můžete vydat s námi v rámci našeho zájezdu do Gruzie.
3 důvody, proč se sem vydat:

 1. Největší stavbou komplexu je kostel Panny Marie, v němž spatříte fresky vyvedené k neuvěřitelné dokonalosti.

 2. Seznámíte se tu s pestrou ikonografií gruzínské náboženské tradice.

 3. Poznáte krásu kostela půdorys kříže ve čtverci, který byl typický pro střed a pozdní období byzantské architektury.

Skellig Michael (Irsko)


Skellig Michael je malý, zato však velkolepě tajuplný ostrůvek, který nabízí jedinečnou scenérii a také obdivuhodné pozůstatky mnišského kláštera ze 6. století. Dříve zde žili jedni z prvních irských křesťanů, kteří sem byli vyhnáni. Živili se tu lovem ryb a obděláváním svých vlastních záhonů.

Ostrůvek se nachází téměř 13 kilometrů od pobřeží Irska a milují ho nejen turisté, ale i filmaři, kteří se sem rádi vrací. Pokud patříte k fanouškům Star Wars, možná jste Skellig Michael odhalili coby domov Luka Skywalkera v nejnovějších filmech.

3 důvody, proč se sem vydat:

 1. Ostrůvek je skutečně malebný a jeho scenérie, k nimž neodmyslitelně patří moře, vás nadchne.

 2. Najdete zde pozůstatky kláštera ze 6. století, takže o kouzlo dávných časů tu rozhodně není nouze.

 3. Nikdy tu s vámi nebudou davy lidí. Počet turistů je regulován, na prohlídku je vymezen jen krátký čas, užít si to ale rozhodně stihnete a za ten zážitek, při němž vám nikdo nešlape na paty, to stojí.

Chiajna Monastery (Rumunsko)


Na okraji Bukurešti stojí podivná ruina, která vás možná na první pohled nezaujme. Když ale budete o klášteru Chiajna něco vědět, rozhodně se k ní budete muset vydat.

Jeho historie začíná ve 2. pol. 18. stol. za vlády Alexandra Ypsilantise. Ten nechal klášter vybudovat, ovšem jeho silné zdi přitáhly i Turky během bojů, protože si mysleli, že se jedná o pevnost. Dost lidí tu zemřelo během morové epidemie. A to ještě není všechno.

Lidé věří, že se tu pohybují duchové, především pak duch muže jménem Ancutu, který si pojal za choť ženu, jejíž matka s tímto krokem nesouhlasila. Protože neunesla, že ke sňatku opravdu došlo, nechala svou vlastní dceru zabít.


3 důvody, proč se sem vydat:

 1. Máte rádi tajuplná místa, kde se lidé bojí? Pak zamiřte právě sem. Odvážlivci, kteří tu zkusili zůstat přes noc, popisují šílený strach, pozor, že jsou pozorováni, a sluchové halucinace v podobě zvonících zvonů a lidských hlasů.

 2. Výlet na toto místo je skvělým oživením návštěvy Bukureště, když zatoužíte po zážitku z jiného soudku…

 3. Dnes už to není příliš poznat, ale klášter patřil k obdivovaným neoklasicistním budovám. Mělo jít o jedno z nejdůležitějších míst svého druhu v Rumunsku.


Matera (Itálie)


Milovníci skalních měst určitě zatouží po návštěvě unikátu s historickými jeskyněmi, který se nachází v italské Mateře. Je to právě staré město, které tu bylo vytesané do skály. Až mnohem, mnohem později, došlo k založení nové Matery.

Klenotem nové Matery je kostel svaté Marie z Idrisu, který je nepřehlédnutelný a je pomyslnou dominantou města. Vypadá trochu jako neuspořádaná hromada kamení s křížem na vrcholu. Jakmile se ale ke kostelu z 15. století dostanete blíž, čeká vás neopakovatelný vizuální zážitek. A co víc – uvnitř jsou uchovávány více či méně ceněné fresky vzniklé mezi 12. a 17. stoletím.

3 důvody, proč se sem vydat:

 1. Zachovalý komplex skalního města je dnes udržovaným a turisticky lákavým skanzenem. Lidé tu žili až do 18. století. Chudší lidé tady sídlili ještě krátce po 2. světové válce, dokonce obývali místnosti s hospodářskými zvířaty.

 2. Matera si zahrála ve filmu Umučení Krista nebo v bondovce Není čas zemřít, v níž hlavní roli ztvárnil Daniel Craig. Tolik k tomu, jak chytlavé město je.

 3. Údajně jde o jedno z nejdéle osídlených míst na světě. A to už za návštěvu jednoznačně stojí.

Belchite (Španělsko)

Ve španělské provincii Zaragoza se historie dá krájet. Za zmínku stojí zejména to, co se zde dělo mezi lety 1936–39. Španělsku se totiž nevyhnul střet ideologií, který vygradoval v občanskou válku mezi přívrženci nacismu a fašismu a na druhé straně komunistů, anarchistů, socialistů a republikánů. Město Belchite už nemohlo přijít k horší pozici – bylo na místě, které chtěly oba znepřátelené tábory do vlastních rukou.

Pozůstatky bývalé vesnice tuto neblahou kapitolu dodnes připomínají, vypadají totiž téměř totožně jako v roce 1939. Připomínat mají pošetilost války a brutalitu fašismu.

3 důvody, proč se sem vydat:

 1. V Belchite si budete připadat, jako byste cestovali v čase. A to rovnou do neveselých 30. let 20. století.

 2. Po městě, které už navždy zůstalo poničené, vás provede spolehlivý průvodce. Proto vám nic důležitého neunikne.

 3. Belchite je oblíbeným místem lovců duchů, kterých tu se prý nevyskytuje zrovna málo. Na zde pořízených audiozáznamech jsou údajně slyšet zvuky podobné tankům a letadlům, o něž během občanské války nebyla nouze.

Leap Castle (Irsko)

Pokud vás užije na strašidelné hrady, pak si na své přijdete na hradě Leap Castle v Irsku. Tento hrad je totiž celosvětově uznáván za ten nejstrašidelnější! Jeho počátky datujeme do 13. století a jeho ruiny mohou trošku připomenout kterýkoli jiný hrad… V čem je tedy to kouzlo?

Už když se dva šlechtici z rodu O’Bannonů nemohli dohodnout, kdo z nich bude vládnout, nejspíš tu tekla krev – vládu měl totiž převzít ten, který přežije skok ze zdejší skály, v jejíž blízkosti hrad ještě stále stojí.

O’Bannonové ale byli malí páni, vazalové O’Carrolů, kteří se doslechli o existenci pokladů na hradě, a tak se tu odehrála skutečná jatka. Hrad poté začali spravovat dva bratři, jenže spory na sebe nenechaly dlouho čekat a jeden druhého zabil. Duchové těch, kteří tu kdy padli, tu ale dodnes jsou…

3 důvody, proč se sem vydat:

 1. Pro milovníky temných pověstí a jimi opředených míst je Leap Castle jako stvořený.

 2. Při toulkách po romantickém irském venkově i rušnějších městech bude zastávka na tomto místě zajímavým a nevšedním zpestřením.

 3. Návštěvu starého hradu si určitě užijete, i když třeba nevěříte pověstem o tom, kdo tu straší. Místo je to jednoduše podivuhodn

Věže v Ušguli (Gruzie)

Na severu Gruzie najdete čtyři malé vesnice, které společně nesou název Ušguli a které vás zaujmou hned na první pohled. Jejich součástí je totiž celá řada nezvyklých kamenných věží, jež měly hned několik funkcí – bránily obyvatele domů před vpádem nepřátel, před lavinami, ale klidně i před sousedy. Lidé tu totiž měli povinnost bránit rodinnou čest, takže jakmile některá vinou jiné rodiny utrpěla, hrozila krevní msta.
3 důvody, proč se sem vydat:

 1. V Ušguli poznáte svérázný kraj obývané neméně svéráznými lidmi. Hory kolem jen podtrhnou zdejší kouzlo.

 2. Místo je zajímavé pro své nedobytné věže. Jedním z důvodů jejich stavby byla hrozba krevní msty. Tento zvyk se tu dodržoval ještě první dvě dekády 20. století.

 3. Ušguli vás nadchne už za předpokladu, že rádi obdivujete hory a horské vesničky.

Hora křížů (Litva)


V Litvě to sice není jedna turistická atrakce vedle druhé, nicméně Hora křížů, na kterou narazíte jen asi 12 kilometrů od města Šiauliai, vás svou atmosférou pohltí. A je úplně jedno, jestli jste, nebo nejste věřící.

Uměle vytvořený pahorek je dnes plný křížů a jde jednak o křesťanské poutní místo a jednak o symbol odporu zdejších obyvatel k sovětské okupaci a celému režimu.

Podle všeho stál na místě už ve 14. století hrad livonských rytířů. V polovině 19. století se tu objevily první kříže, a to k uctění obětí polského listopadového povstání z roku 1831, které tu byly pohřbeny. To se opakovalo i s obětmi dalšího povstání, v lednu 1863.

3 důvody, proč se sem vydat:

 1. Místo je jednoduše ohromující, ať už jste věřící, či nikoli. Je tu nespočet menších i větších křížů a procházka mezi nimi je nezapomenutelná.

 2. V éře sovětské vlády se kříže dočkaly několikeré likvidace, lidé sem ale stále nosili nové a pokusy o ničení vždy vešly vniveč. Tak to bylo od roku 1961 až do roku 1985, kdy režim svých snah zanechal.

 3. Největší kříž, dřevěná socha Ježíše Krista, je tu od roku 1993, kdy na Horu křížů přicestoval také papež Jan Pavel II. I vy můžete na této hoře nechat jakýkoli křížek.

Sacro Bosco (Itálie)


Sacro Bosco neboli Parco dei Monstri (Park nestvůr) má na svědomí excentrický hrabě Orsini, který se po návratu z války domů dozvěděl, že mu zemřela jeho milovaná žena. Podle všeho právě tehdy zadal sochařům úkol zhmotnit hrůzy války a životní útrapy, ale i mytologii, která lidstvo provází.

Sacro Bosco je k vidění asi 100 km na sever od Říma. Zalesněné údolí tu hostí kamenné příšery a mytologické bytosti, jejichž vznik trval celkem 30 let během 16. století. Park po Orsiniho smrti dlouho chátral, ale ve 20. století se dočkal obnovy a navštívit ho tak můžeme i dnes.

3 důvody, proč se sem vydat:

 1. Park je typickou ukázkou manýrismu a manýristických děl.

 2. Bude se tu líbit dospělým i dětem (pokud se v noci nebojí strašidel), které můžete obohatit o nějaké ty mytologické zajímavosti.

 3. Místo je fascinující, okouzlující i depresivní zároveň. Do posledního okamžiku nebudete vědět, s jakými pocity odejdete!

Katakomby na Milosu (Řecko)

Katakomby na řeckém ostrově Milos patří do trojice těch světově nejvýznamnějších. Pocházejí z 1.–5. století a nejspíš jsou starší než známé katakomby v Římě. Raným křesťanům sloužily nejdříve jako pohřebiště, pak jako místo k uctívání a nakonec i jako úkryt před Římany.

O těchto katakombách se svět dozvěděl ve 40. letech 19. století, o nálezy ale nejspíš archeology ještě před počátkem jejich prací ošidili vykradači hrobů.

3 důvody, proč se sem vydat:

 1. Pokud vás láká dávná historie, v katakombách, z nichž jsou odkryty tři úseky o celkové délce 183 metrů, se vám určitě zalíbí.

 2. Součástí katakomb je 291 akrosólií a hrobek, které sloužily jako rodinné – každá hrobka byla pro 5–7 zemřelých.

 3. Katakomby spojují židovskou a křesťanskou minulost – první konvertité ke křesťanství na ostrově byli židé. Právě ti tu pravděpodobně byli pochován

Castillo de Colomares (Španělsko)

O velikosti zásluh mořeplavce Kryštofa Kolumba není pochyb. Nejspíš právě proto vznikl na předměstí letoviska Benalmádena největší památník věnovaný právě jemu. Nejde o nic menšího než zámek rozkládající se na ploše 1 500 m2, který o životě dobrodruha a mořeplavce neobvyklým způsobem vypráví. Stavba vznikala mezi lety 1987–1994.


3 důvody, proč se sem vydat:

 1. Památník vypadá jako zámek a je neméně fascinující. Jestli vás zaujal Kolumbův život, přijdete si tu na své.

 2. Součástí zámku Castillo de Colomares je nejmenší kostelík na světě – ten zaujímá 1,96 m2.

 3. Co vás určitě také zaujme, je souhra materiálů – kamene, cihly a dřeva – v různých stylech (novogotický, novobyzantský a další).

Lake Maracaibo (Venezuela)

Blesky, všude samé blesky. Na tomto místě určitě. Lagunové jezero ve Venezuele je tím největším v Jižní Americe. Ještě zajímavější je na něm ale to, že se zde odehrává jev zvaný Catatumbo Lightning. Jde o bleskové bouře, jejichž vzniku tu napomáhá teplo, vlhkost, proudění vzduchu a hornatá krajina v okolí. Během noci tady létají blesky i 9 hodin v kuse, kdy se za minutu objeví i 28 oblesků.


3 důvody, proč se sem vydat:

 1. Jezero vás bude fascinovat, pokud milujete noční pozorování blesků.

 2. V jeho blízkosti si můžete odpočinout i během dne.

 3. Vznik blesků v oblasti jezera neustále budí vědce k bádání. Zatímco dnes se věda přiklání k tomu, že jde o souhru tepla, vlhkosti, proudění vzduchu a hornaté krajiny, dříve se spekulovalo o důsledku podzemních zásob uranu nebo o unikajícím metanu z okolních ropných polí.

Násir al Mulk Mosque (Írán)

V Šírázu se nachází jedna z nejpůsobivějších íránských mešit – Násir al Mulk. Říká se jí růžová mešita a to ne zrovna náhodou! Její název odkazuje na detailně propracovaný obklad mozaiky s růžovým tónováním, které má elegantně navodit dojem východu a západu slunce. Zároveň v mešitě najdete nespočet vzorů růže. Této květiny se v samotném Šírázu pěstuje na 300 druhů!
3 důvody, proč se sem vydat:

 1. Násir at Mulk patří k nejkrásnějším mešitám v Íránu.

 2. Na první pohled vás uchvátí mozaiky a okna s vitrážemi zobrazujícími tradiční muslimské motivy.

 3. Zaujmout vás mohou i další části mešity – například obdélníkový bazén nebo perleťový oblouk s nádhernými malbami.

Údolí Semuliki (Uganda)

Nejníže položené místo v Ugandě s takřka netknutým nížinným tropickým pralesem a horkými přírodními prameny dostane do němého úžasu i ostříleného dobrodruha. A to jsme ještě nezmínili zdejší nesmírně bohatou biodiverzitu, jež se týká jak fauny, tak flóry.
3 důvody, proč se sem vydat:

 1. V údolí Semuliki na turisty čeká pro našince až exotická příroda – tropický prales v doprovodu horkých pramenů.

 2. Místo je bohaté na faunu a flóru. To proto, že se nachází na křižovatce klimatických a ekologických zón. Žije tu například více než 400 druhů ptáků, na 460 druhů motýlů nebo osm druhů primátů. A tím to samozřejmě zdaleka nekončí.

 3. Zdejší biodiverzita je pravděpodobně tou nejrozmanitější na území celé Afriky. Údolí Semuliki můžete navštívit i s námi, během našeho zájezdu do Ugandy.

Ejn Avdat (Izrael)

Izrael je krásná země a vyplatí se v ní zajet i na jiná místa, než je Jeruzalém, Galilejské jezero nebo Tel Aviv. Jedním příkladem za všechny může být Ejn Avdat, kaňon v Negevské poušti, který byl osídlen už před 90 tisíci lety. Ačkoli je kolem poušť, v kaňonu jsou prameny vody, které život na tomto místě umožnily, a to nejen lidem, ale i zvěři a rostlinám.


3 důvody, proč se sem vydat:

 1. Máte rádi toulky přírodou? Ejn Avdat vám takový zážitek nabídne. A na scenérie, které vás obklopí, nikdy nezapomenete.

 2. Nedaleké město Avdat bylo během helénistického období obchodním centrem Nabatejců na Kadidlové stezce, která se táhla od Egypta až do Indie.

 3. V byzantském období v kaňonu žili mniši a vše potřebné si tesali do skály – třeba police, lavičky nebo celé vodní systémy. A samozřejmě kříže a modlitby.

Apedemakův chrám (Súdán)

Chrám, kterému se říká Apedemakův nebo taky Lví chrám, je součástí poničeného starověkého města Naqa – to je jednou z největších ruin svého druhu v Súdánu. Stavba chrámu se datuje do let 235–218 př. n. l., ovšem nedlouho po dostavění se zbortil. Díky tomu, že se jeho zdobené pískovcové bloky zachovaly ve výborném stavu, byl chrám ve 2. pol. 20. století postaven znovu.

3 důvody, proč se sem vydat:

 1. Chrám zasvěcený bohu Apedemakovi je vzorovou ukázkou kushitské architektury. Kromě rozsáhlé brány vás zaujme bohaté zdobení s nejrůznějšími výjevy bohů nebo krále a královny.

 2. Kromě tohoto chrámu je součástí starověkého města Naqa také Amonův chrám. Tým, který tu prováděl výzkumné práce na konci 90. let 20. století, označil zdejší výjevy na zdech za jeden z nejlepších (do té doby objevených) příkladů merojského umění.

 3. Kousek z této lokality máme dokonce i v Evropě – například v Egyptském muzeu v Berlíně můžeme obdivovat sochu bohyně Isis.

Brána do pekla (Turkmenistán)

Toto neobvyklé místo v Karakumské pouště skutečně vypadá jako brána do pekla. Jáma, která tu vznikla při těžbě, je totiž prosycená zemním plynem. Když si s ní – s coby nechtěným výsledkem své práce – nevěděli sovětští geologové nevěděli rady, prostě ji zapálili. Proto z ní neustále šlehají plameny.


3 důvody, proč se sem vydat:

 1. Jáma, které se přezdívá brána do pekla, vznikla při geologickém průzkumu. Těžní souprava se ale propadla pod povrch, načež došlo k uvolnění ložisek zemního plynu. Sovětští geologové dostali nápad, jak celý problém „zamaskovat“. Jámu zapálili.

 2. Stalo se tak v roce 1971 a od té doby jáma stále hoří. Na 20 metrů hluboký kráter se jezdí dívat turisté z celého světa.

 3. Jde o turistickou atrakci, která vznikla úplně náhodou a lidským přičiněním.

Kawah Ijen Lake (Indonésie)

Voda a oheň? Tady je to nerozlučná dvojice. Jezero je tu součástí kráteru Kawah Ijen a je největším kyselým jezerem na světě. Spatřit tu můžete nejen neobyčejnou scenérii, ale i přírodní úkaz zvaný Kawah Ijen Blue Fire – modrý plamen, který připomíná lávu a který rozhodně nejde přehlédnout.


3 důvody, proč se sem vydat:

 1. Zdejší úkaz vás dokonale ohromí. Díky přítomné síře se v prasklinách objevují až 5 metrů vysoké modré plameny.

 2. Takhle kyselou vodu jste ještě možná neviděli – na okrajích jezera má pH 0,5, uprostřed dokonce pH 0,13.

 3. Pokud máte rádi horské treky, tato lokalita vás nezklame. Výšlap sem je náročný, ale krásný.

Fatehpur Sikri (Indie)

Obdivovat mughalskou architekturu? To jedině ve městě Fatehpur Sikri. Opevněné a dnes už opuštěné město je její nádhernou ukázkou, ale svému původnímu účelu (mělo se stát metropolí Mughalské říše) sloužilo jen 14 let ve 2. pol. 16. století.


3 důvody, proč se sem vydat:

 1. Milujete opuštěná místa? Fatehpur Sikri vás určitě zaujme. Zamýšlené hlavní město celé říše jeho obyvatelé opustili hned poté, co zemřel jeho zakladatel. Důvod k opuštění města byl značně prozaický – v lokalitě bylo jednoduše málo vody.

 2. Většina zdejších budov vznikla z červeného pískovce. Šlo hlavně o paláce vládce a jeho manželek, pokladnice nebo hospodářská zázemí.

 3. Pravděpodobně nejvýraznější budovou je mešita Jama Masjid, dále pak pavilon pro audience Diwan-i-Khas nebo Abdar Khana, budova určená pro uchovávání vody.

Největší solné doly světa v Khewře (Pákistán)

Pákistán se pyšní mimo jiné tím, že se na jeho území nacházejí druhé největší solné doly na světě – jde o solné doly Khewra na náhorní plošině Potohar. Pokud v kuchyni kouzlíte s růžovou himálajskou solí, pak ji nejspíš máte právě odsud!
3 důvody, proč se sem vydat:

 1. Doly prý mohou vydat ještě 82–600 miliónů tun soli. Neuvěřitelné místo!

 2. Součástí dolů je mešita postavená z růžové soli a zahlédnout tu můžete i historické vláčky.

 3. Průmyslová těžba tu probíhá už od 70. let 19. století. A to je taky obdivuhodné.

Attabad Lake (Pákistán)

Když dojde ke katastrofě, může z toho vzniknout něco překrásného. Jezero Attabad v Pákistánu je toho jasným důkazem. V roce 2010 tu došlo k masivním sesuvům půdy, které si vyžádaly 20 lidských životů. Kamení a zemina přehradily cestu řece Hunza, a tak vzniklo jezero dlouhé 21 kilometrů.
3 důvody, proč se sem vydat:

 1. Na jezero je naprosto skvostný pohled. Fascinuje svou tyrkysovou vodou a atmosféru dotváří zdejší skály.

 2. Můžete si užít projížďku na loďce nebo třeba na vodním skútru.

 3. Pokud chcete zažít zvláštní pocit, že pár stovek metrů pod vámi bývala tradiční pákistánská vesnice, můžete ho zažít právě tady.

94 zobrazení1 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

1 Comment

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Karel Špaček
Karel Špaček
Nov 06, 2023
Rated 5 out of 5 stars.

dobrý, jen by to chtělo víd se zaměřit na to "co bude" , přihláška na "minulý" zájezd je naprd :-))


Like
bottom of page