top of page

Papua Nová Guinea: Zajímavosti a tipy, co vidět


Hledáte exotickou destinaci plnou nespoutané krásy? Pak je pro vás možná Papua Nová Guinea (zkráceně PNG) tou pravou volbou! 


Tato země na východě ostrova Nová Guinea v Melanésii zanechá ve vašich vzpomínkách nesmazatelnou stopu.

Společně podnikneme dobrodružnou výpravu do nitra tajuplného ostrova, kde vás bude čekat hledání ztraceného ráje. Prozkoumáme stopy po válce v Pacifiku, ponoříme se do fascinujícího světa tribálního umění lovců lebek a užijeme si elektrizující atmosféru festivalu Goroka.

  • Plánujete luxusní dovolenou? Co vše od ní můžete očekávat při poznávacím zájezdu zjistíte v našem článku!


Stále váháte? V případě nejasností se na nás obraťte. Rádi vám zodpovíme všechny vaše otázky. Nebo se začtěte do následujících řádků. Věříme, že náš seznam zajímavostí o této krásné zemi vás přesvědčí k její návštěvě.Papua Nová Guinea: Ostrovní klenot v OceániiTato ostrovní země v jihozápadním Tichém oceánu uchvacuje návštěvníky svou rozmanitou krásou a bohatou kulturou. Zabírá východní polovinu Nové Guineje, druhého největšího ostrova světa, a dále se rozprostírá na souostroví Bismarck s ikonickými ostrovy Nová Británie a Nové Irsko

K zemi patří i malebné ostrovy Bougainville a Buka, součást řetězce Šalamounových ostrovů, a nespočet dalších menších ostrovů a atolů rozsetých po modré hladině.

Hlavní město Papuy Nové Guinee, Port Moresby, je pulzující metropole, která leží na jihovýchodním pobřeží Nové Guinee. Tato exotická destinace láká dobrodruhy k prozkoumání džunglí, zdolání majestátních hor a objevování skrytých pokladů pod mořskou hladinou.

Papua Nová Guinea je domovem pestré mozaiky kultur s více než 850 jazyky a nespočtem tradic, které se předávají z generace na generaci. Návštěvníci se zde mohou ponořit do světa domorodých kmenů, ochutnat exotické speciality a zažít srdečnou pohostinnost místních obyvatel.Ať už toužíte po adrenalinových zážitcích, klidném odpočinku na pláži, nebo ponoření do hlubin historie a kultury, v Papua Nová Guinea toto vše najdete.


První setkání s Evropou a pojmenování ostrova

Začneme s trochou historie. Ačkoliv byl ostrov Nová Guinea osídlen již před tisíci lety, s Evropou se setkal až v 16. století

V roce 1512 se k jeho břehům doplavili španělští a portugalští mořeplavci. Španěl Inigo Ortiz de Retez ostrov v roce 1545 pojmenoval Nová Guinea, jelikož mu bujná vegetace a domorodé obyvatelstvo připomínaly Guineu v západní Africe.

Kolonizace, světové války a současnost

Východní část ostrova si v roce 1884 rozdělily Velká Británie (jihovýchod) a Německé císařství (severovýchod). Britská část se stala součástí Australského svazu v roce 1901, zatímco německá kolonie (Země císaře Viléma) se stala součástí Německé Nové Guineje

Po vypuknutí první světové války v roce 1914 Australané Německou Novou Guineu bez větších potíží obsadili. V roce 1920 se pak tato oblast stala mandátním územím Společnosti národů pod australskou správou s názvem Teritorium Nová Guinea.

Druhá světová válka znamenala pro Novou Guineu další zvrat. Většinu australského teritoria obsadili Japonci a ostrov se stal dějištěm krvavých bojů.

Dnes je Papua Nová Guinea nezávislým státem s bohatou historií a kulturou, která láká dobrodruhy a milovníky exotických destinací z celého světa.

Tipy na zajímavá místa v Papua Nová Guinea


Země nabízí řadu zajímavých míst, která stojí za vaši pozornost.Port Moresby: Hlavní město


Port Moresby, známé také jako Pom City nebo jednoduše Moresby, je hlavním a největším městem Papuy Nové Guinee. Město vzniklo ve druhé polovině 19. století jako obchodní centrum a během 2. světové války bylo důležitým cílem japonských vojsk, jelikož sloužilo jako strategický bod a letecká základna pro odříznutí Austrálie od jihovýchodní Asie a Ameriky.Národní muzeum a galerie umění: Okno do bohaté kultury Papua Nová Guinea

Národní muzeum a galerie umění v Port Moresby je domovem rozsáhlé sbírky místních archeologických a antropologických artefaktů. Nabízí tak jedinečný vhled do bohaté historie, kultury a rozmanitosti země. 

Ať už jste zkušený cestovatel s hlubokým zájmem o historii, nebo jen chcete získat základní informace, toto muzeum vás zaručeně zaujme.

  • Vydejte se s námi také do Pakistánu. Sepsali jsme pro vás velkého průvodce, který vás provede nejzajímavějšími místy!

Přírodní park Port Moresby: Biodiverzita PNG na dosah ruky 

Přírodní park Port Moresby, který se nachází nedaleko centra města, vám nabízí jedinečnou příležitost ponořit se do bohaté biodiverzity země, aniž byste museli cestovat do vzdálených oblastí. 

Uchvátí vás široké škály exotických ptáků, včetně majestátních rajských ptáků, barevných papoušků a stromových klokanů. Můžete zde také spatřit plazy, kasuáry a mnoho dalších živočichů. 

V korunách stromů se prohánějí kaloňové a deštný prales vytváří okouzlující kulisu pro vaši procházku.

Pláž Ela: Promenáda s výhledem

Pláž Ela sice není ideální pro koupání, jelikož voda není zrovna nejčistší, ale nabízí příjemnou atmosféru pro relaxaci a procházky. V horkém dni se tu rádi osvěží i někteří odvážní místní. 

Hlavním lákadlem pláže je krásná promenáda, která se táhne podél pobřeží a je ideálním místem pro klidnou procházku s výhledem na moře. Jemný mořský vánek vám zaručeně přinese příjemné osvěžení.


Rybí trh Koki: Ponořte se do světa místního obchodu

Bez objevování živých a rušných trhů jako by to nebyla dovolená? Pak je na místě navštívit rybí trh Koki, který se nachází v blízkosti pláže Ela. 

Máte zde jedinečnou příležitost poznat autentickou atmosféru, ochutnat lokální produkty a navázat kontakt s přátelskými obyvateli.


Národní park Varirata: Objevte oázu klidu


Národní park Varirata, malebně se rozprostírající nedaleko Port Moresby, představuje ideální destinaci pro milovníky přírody, pozorovatele ptáků a všechny, kdo touží po úchvatných panoramatických výhledech.

Vulkanologická observatoř: Nahlédněte do nitra ohnivých hor


Papua Nová Guinea se stejně, jako mnoho dalších zemí v Pacifickém ohnivém kruhu, vyznačuje rozsáhlou seismickou a sopečnou aktivitou. Vulkanologická observatoř Rabaul, založená v roce 1937 po erupci sopky Rabaul, hraje klíčovou roli v monitorování a pochopení této fascinující, ale nebezpečné síly.

Kromě svého důležitého vědeckého poslání je tato observatoř také oblíbenou turistickou destinací. Návštěvníci se zde mohou dozvědět více o sopkách a jejich fungování, prohlédnout si exponáty a užít si úchvatný panoramatický výhled na sopky, záliv a okolní krajinu.


Ostrov Muschu: Klidný ráj


Ostrov Muschu ležící nedaleko pobřeží Wewaku představuje skrytý klenot Papua Nová Guinea. Tato oáza klidu a krásy se vymyká běžným turistickým trasám a nabízí jedinečný zážitek pro ty, kdo touží po autentické a nerušené dovolené.

Nenajdete tu luxusní hotely ani rušné resorty. Místo toho se zde nachází pouze jeden Bed and Breakfast, provozovaný přátelskou místní rodinou. Ubytování v plážovém bungalovu vám zaručí malebný výhled na moře a ikonickou černou pláž, která je charakteristickým znakem Muschu.Stezka Kokoda: Pěší cesta s duchem války


Stezka Kokoda, známá také jako Kokoda Track nebo Kokoda Trail, je 96 kilometrů dlouhá pěší túra vedoucí přes pohoří Owen Stanley. V červenci až listopadu roku 1942 se tato stezka stala dějištěm krutých bojů mezi Japonci a Spojenci, především Australany, během 2. světové války v tehdejším australském Teritoriu Papua.Horké dny, studené noci, vysoká vlhkost, přívalové deště a riziko tropických nemocí (např. malárie) dělají z této stezky nesmírně náročný výlet. Za běžných podmínek trvá jeho zdolání 4 až 12 dní. Nejkratší zaznamenaný čas je 16 hodin a 34 minut dosažený v roce 2008 na Kokoda Challenge Race.

Stezka láká zkušené turisty a dobrodruhy z celého světa. Nabízí jedinečnou kombinaci fyzické výzvy, historického poznání a krásy země.


Mount Wilhelm: Koruna Papuy Nové Guinee


Mount Wilhelm se tyčí do výšky 4 509 metrů nad mořem, což z něj činí nejvyšší vrchol země. Prvním člověkem, který jej pokořil, byl australský vládní úředník Leigh Grant Vial v roce 1938. 

Dnes na vrchol vedou dvě cesty: snadnější z vesnice Keglsugl v provincii Chimbu a obtížnější ze vsi Ambullua v provincii Jiwaka.

Hora je symbolem země a oblíbenou destinací pro dobrodruhy.


Co jste o Papua Nová Guinea nevěděli

Připravili jsme si pro vás řadu zajímavostí, které jste o této rozmanité zemi možná nevěděli.Země tisíce jazyků

V Papua Nová Guinea se mluví více než 850 jazyky. Jedná se o jazykově nejrozmanitější zemi světa, a to díky bohaté kulturní mozaice domorodých kmenů a komunit, které zemi obývají. Proč tomu tak je? 

Jedna z teorií poukazuje na členitý terén Papuy Nové Guinee, který je tvořený horami, hustými lesy a izolovanými oblastmi. Obtížná dostupnost bránila v propojování a mísení kultur, a tak se jazyky vyvíjely odděleně a izolovaně bez vnějšího vlivu.

Další faktor představuje tradiční způsob života mnoha komunit založený na malých, soběstačných skupinách.


Tradiční struktury a silné komunity

Země se vyznačuje svou kulturou a tradicemi, které se v mnoha komunitách zachovaly dodnes. Vzhledem k izolovanosti venkovských oblastí, kde žije 87% populace, hrají tradiční systémy důležitou roli v organizaci života a zajišťují sociální oporu.

Žijí zde matrilineární komunity a také systém Wantok. Matrilineárních znamená, že rodová linie a dědictví se počítají po matce. Ženy v těchto komunitách zastávají důležité postavení v rodině i společnosti a mají značný vliv na rozhodování.

Tradiční systém „wantok" znamená „jedna řeč" a tvoří základní strukturu sociální organizace v mnoha komunitách. Wantok označuje skupinu lidí, kteří sdílí společný jazyk, původ a kulturní identitu. Členové wantok si navzájem dluží loajalitu a podporu, a to i v těžkých životních situacích. 

Tradiční zvykové právo hraje v mnoha komunitách důležitou roli při řešení sporů a regulaci společenského života. Je však důležité poznamenat, že zvykové právo se v některých případech vyznačuje genderovou nerovností a preferuje muže v otázkách politického vedení a vlastnictví půdy.

Ráj milovníků kávy

Hledáte šálek kávy, který vás uchvátí svou jedinečnou chutí a vůní? Pak se vydejte do Papuy Nové Guinee!Vysokohorské oblasti této země s ideálním klimatem, bohatou sopečnou půdou a optimální nadmořskou výškou tvoří dokonalé prostředí pro pěstování kávových zrn s výjimečnými vlastnostmi.

Exotická fauna

Země je domovem úžasného ekosystému, ve kterém se vyskytuje mnoho unikátních zvířat, která nenajdete nikde jinde na světě. Mezi nejzajímavější patří stromoví klokani nebo kakadu modrooký.

Hooded Pitohui: Jedovatý krasavec z Nové Guineje

Hooded Pitohui je fascinující opeřenec pocházející z ostrova Nová Guinea. Vyznačuje se střední velikostí a elegantním zbarvením, které kombinuje černou a kaštanovou barvu.


Jedinečnou vlastností pitohui je produkce jedovatých sloučenin batrachotoxinu v peří, kůži a dalších tkáních. Tento jed slouží jako účinná obrana proti predátorům a parazitům. Z tohoto důvodu se místní lovci snaží tomuto druhu vyhýbat a nelovit je.

Třetí největší deštný prales na světě

Země se pyšní třetím největším deštným pralesem na světě, hned po Amazonii a Kongu. Tato rozlehlá zelená oáza, pokrývající téměř 288 000 kilometrů čtverečních, se táhne od Papuy Nové Guinee až do Západní Papuy v Indonésii a představuje vitální součást ekosystému planety.


Sníh v tropickém ráji

Přestože se Papua Nová Guinea nachází pouhých 160 kilometrů severně od Austrálie – těsně pod rovníkem – a pyšní se tropickým klimatem, na vrcholcích hor vnitrozemí se překvapivě vyskytuje sníh.

Násilí spojené s čarodějnictvím

Obvinění z čarodějnictví a následné násilí na těchto ženách zde bohužel stále převládá. Takové „čarodějnice“ mohou být obviněny téměř z čehokoli, od přirozené smrti po ztrátu půdy. 

Podle místních úřadů jsou ženy šestkrát častěji obviněny z čarodějnictví než muži. Oběti mohou být vystaveny znásilnění, nelidskému zacházení, mučení, sexuálnímu napadení a dokonce i vraždě. 

I když jsou tyto zločiny v ústavě nezákonné, zvykové právo je ztěžuje trestat a pro pozůstalé a rodiny postižených je jen málo spravedlnosti.

S tím souvisí i další fakt, který jste o Papua Nová Guinea pravděpodobně nevěděli. Jedná se o zemi s jednou z nejvyšší míry násilí na ženách ve světě

Nejvyšší míra násilí na ženách ve světě

Australská federální policie popsala násilí na základě pohlaví jako pandemii, přičemž téměř 70 % žen zažilo násilí ze strany svých partnerů nebo manželů.

IWDA spolupracuje s několika partnery v celém regionu, aby provozovali bezpečné domy, usnadňovali komunitní programy pro zvyšování povědomí a obhajovali představitele komunit, aby prosazovali zákony na ochranu práv žen.

Poklad biodiverzity

I když Papua Nová Guinea zabírá jen 1% povrchu Země, skýtá neuvěřitelných 5% světové biodiverzity. 

Na tomto ostrově nalezneme více než 20 000 druhů rostlin, 800 druhů korálů, 600 druhů ryb a 750 druhů ptáků. Díky menšímu průzkumu a exploataci oproti jiným oblastem si země uchovala velkou část své bohaté biodiverzity.

Pokladnice nerostných surovin

Země se také pyšní bohatými zásobami nerostných surovin, které hrají klíčovou roli v globálním průmyslu. Mezi nejvýznamnější z nich patří kobalt, měď a zlato.

Papua Nová Guinea je jedním z největších světových producentů kobaltu, důležitého prvku pro výrobu lithium-iontových baterií. Tyto baterie se používají v elektromobilech, chytrých telefonech a noteboocích.

Těžba nerostných surovin je zde klíčovým odvětvím, které generuje značné příjmy a podporuje hospodářský rozvoj. 

Papua Nová Guinea není vhodná pro každého. Když už se sem ale vydáte, rozhodně byste měli zvážit návštěvu se zkušeným průvodcem. Tím my v Art2Go rozhodně jsme. Dokonce vás zavedeme i na místa, kam se s jinými cestovními kancelářemi jen stěží dostanete.  Neváhejte a registrujte se na náš zájezd. Počet míst je omezený! 

23 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

תגובות

דירוג של 0 מתוך 5 כוכבים
אין עדיין דירוגים

הוספת דירוג
bottom of page