top of page

Skotská vysočina: Zajímavá místa, která musíte vidět


Chcete navštívit malebnou oblast s úchvatnou krajinou, zvlněnými horami, rozlehlými jezery a mnoha historickými památkami?

Pak byste měli zavítat do Skotské vysočiny, též známé jako Scottish Highlands. Ta nabízí krásná horská údolí (tzv. glens), nespočet jezer (tzv. lochs) a tajemná rašeliniště (tzv. moors).

Pojďme si o krásách tamní přírody říci více, a především si doporučit místa, která byste rozhodně neměli vynechat!

O Skotské vysočině

Skotská vysočina na mapě

Za oblast Highlands se podle tradiční skotské geografie označuje část Skotska nacházející se severozápadně od linie spojující města Dumbarton, Stonehaven a Vnitřní a Vnější Hebrid. K pevninské části patří i přilehlé ostrovy, například Hebridy či ostrov Skye.

Ačkoliv je Skotsko spojené s Anglií, přetrvávají zde původní skotské zvyky, jazyk a tradice a setkáte se zde i s původním keltským jazykem a hudbou.

Území je jen řídce osídlené. Za největší město je zde považován Inverness s počtem obyvatel kolem 46 tis.

Zdroj: Jrockley, Public domain, via Wikimedia Commons


Nejvyšší hora Skotské vysočiny

Nejvyšší horou je v této oblasti, ale i celé Británie, Ben Nevis s 1 344 m. n. m., znát můžete i další významné hory, jako je Cairngorm, Ben Macdui či Lochnagar, odkud jsou krásné výhledy a stezky pro pěší turistiku či horské aktivity.


Jaká zvířata žijí ve Skotsku?

Ze zvířecí populace stojí za zmínku skotský náhorní skot, bez kterých si skotskou krajinu nelze ani představit. Potkat tu můžete také orla mořského, majestátní jeleny, kuny nebo skotské divoké kočky. Pokud byste se zdržovali v blízkosti pobřeží, můžete narazit i na tuleně šedého či delfína skákavého.

A jaké je národní zvíře Skotska?

Pokud tipujete jednorožec, je to správně. Na heraldických výjevech se toto zvíře objevovalo již od 17. století a na místním erbu jej lze spatřit dodnes.


Skotská vysočina počasí

Poslední, čeho bychom se v rámci našeho krátkého souhrnu měli dotknout, je počasí. Počítejte s tím, že předpověď bývá pochmurná a počasí spíše chladné a deštivé. To vám však prohloubí zážitek z historických míst, neboť tajemné hrady skryté v mlze vyčarují magickou scenérii, která se bude vyjímat na vašich fotkách.

Obecně se doporučuje oblast navštívit v květnu, červnu a červenci. I začátkem léta je však počasí často chladné a vlhké, a tak je vhodné si s sebou zabalit teplé oblečení a případně pláštěnku.


 • Chcete Skotskou vysočinu navštívit? Přidejte se k nám na plánovaný zájezd Skotsko a Orkneje, na kterém nebude chybět cesta divokým pobřežím, návštěva hradů, výtečné whisky a jedinečné neolitické památky a megality.

Tipy na výlet a místa ve Skotské vysočině


Scottish Highlands jsme si v krátkosti představili, a nyní se pojďme zaměřit na místa, která stojí za vaši návštěvu. Je to:

Jezero Loch Ness

Jezero Loch Ness je druhým největším ve Skotsku. Najdete ho v ledovcově-tektonické dolině Great Glen. Jeho rozloha činí 56,6 km² a je 34 km dlouhé a 1,5 km široké.

Svou proslulost si získalo především díky pověrám o lochnesské příšeře Nessie. Ta byla údajně poprvé spatřena už v 6. století a kolem roku 1982 zkoumalo její přítomnost v jezeře několik odborníků, kteří potvrdili nálezy ukazující na tvora velkých rozměrů.

Jak to však ve skutečnosti je se dodnes neví. A tak se k jezeru můžete vydat i vy a zkusit své štěstí při rozlousknutí této kryptozoologické záhady.

Pokud se sem vydáte, navštivte na břehu jezera také zříceninu hradu Urquhart ze 6. století, jeho historie je spojená s válkami o skotskou nezávislost. Z pozůstatků hradby se vám nabízí pohled na celé jezero.

Pokud byste si jezero Loch Ness chtěli prohlédnout zblízka, můžete se na něj vydat plavbou na lodi. V případě, že však zůstanete raději suchou nohou na zemi, najdete zde mnoho turistických stezek, které vás zavedou do lesů, hor a údolí.


Údolí Glen Coe

Údolí Glen Coe je považováno za jedno z nejkrásnějších míst Skotska a je součástí národní přírodní oblasti Ben Nevis a Glen Coe.

Nachází se asi 50 kilometrů západně od Inverness a jedná se o jedno z nejznámějších a nejnavštěvovanějších údolí ve Skotsku.

A co je zde k vidění?

Například rozsáhlá rašeliniště a bažiny Rannoch Moor, ikonický vrchol Stob Dearg, vodopády v Pass of Glencoe, vyhlídka Three Sisters či jezero Loch Achtriochtan, od kterého jen o kousek dál stála Hagridova bouda ve filmové sérii Harry Potter. Tu už zde sice nespatříte, přesto však místo stojí za vaši návštěvu.

Na první pohled nehostinná krajina je domovem jelenů a dalších živočichů, na které při své cestě můžete narazit. Maximální vyžití si zde najdou jak turisté, tak horolezci a dobrodruzi.


Hlavní město Inverness

Inverness je hlavní město Vysočiny. Leží na řece Ness a je branou do severní části Skotska. Má přibližně 70 tisíc obyvatel a je kulturním, hospodářským a administrativním střediskem celé oblasti.

V jeho centru můžete procházet uličky s tradičními kamennými domy nebo si prohlédnout místní hrad z 12. století z červených cihel, který se tyčí nad městem.

Mezi další významné historické budovy, které zde můžete navštívit, patří:

 • Old Gaelig Church (starý gaelský kostel z roku 1649. Dnes zde naleznete antikvariát a občerstvení).

 • Dunbar's Hospital (zdravotnické zařízení, vznik budovy se datuje do roku 1668).

 • Old High Church (původní kostel, jenž byl zasvěcen sv. Marii z 12. století).

 • Town House (radnice z roku 1882).

 • Tollbooth Steeple (zvonice vysoká 45 metrů).

Souostroví Hebridy a ostrov Skye

Souostroví Hebridy láká cestovatele a dobrodruhy svou historií starodávných evropských kultur Vikingů a Keltů. Dělí se na Vnitřní a Vnější Hebridy a skládá se ze zhruba 40 ostrovů, z nichž je většina pustá a neobydlená.

Ostrov, který zde rozhodně stojí za vaši pozornost, nese název Skye. Jedná se o největší a nejsevernější ostrov v souostroví Vnitřní Hebridy ve Skotsku. Je známý svou přírodou, rozeklanými pohoří, divokým pobřežím a mnoha historickými památkami. Návštěvníci zde zažijí široké spektrum aktivit od turistiky, horolezectví až po dobrodružství v přírodě. Oblíbená je zde také horská turistika, kajaking anebo krajinářské focení.

Milovníci whisky si zde také přijdou na své. Na ostrově najdou destilerku Talisker, která je jednou z nejznámějších vůbec.


A jak se na ostrově můžete zabavit?


Vypravte se na nejvyšší horu ostrova, kterou je Sgùrr Alasdair (992 m n. m.), navštivte úchvatný vodopád Eas Mòr v údolí Glen Brittle nebo se nechte unést pohledem na pohoří od starého mostu přes řeku Sligachan či z přístaviště ve vesničce Elgol.

Nabízí se zde také návštěva kaskádovitých vodopádů Fairy Pools na řece Allt Coir‘ a‘ Mhadaidh.

Mezi další oblíbená místa patří:

 • Neist Point (budova majáku z roku 1900, v letních měsících se odsud dají pozorovat velryby a žraloci velicí).

 • Dunvegan Castle (zachovalý hrad ze 13. století).

 • Korálová pláž (jen pár kilometru od hradu Dunvegan narazíte na zajímavou pláž „Coral Beach“).

 • Eilean Donan Castle (hrad známý z mnoha filmů, pochází z počátku 13. století a leží na malém ostrůvku spojeném s pevninou kamenným mostem).

 • The Quiraing (úchvatný skalní masiv).

 • Skye Museum of Island Life (toto muzeum nabízí jedinečný zážitek a skutečný pohled na ostrovní život před 100 lety).

Palírny whisky Glenmorangie a Glen Ord

Palírna Glenmorangie je jednou z nejznámějších a nejstarších palíren skotské whisky. Byla založena v roce 1843 na farmě Morangie ve Skotské vysočině. Na farmě už fungoval pivovar a nelegálně se zde pálilo již od roku 1738.

Základní řadu palírny tvoří NAS whisky Glenmorangie X, 10letá whisky Original a 18letá.

Palírna Glen Ord se nachází vesnici Muir of Ord poblíž města Beauly. Byla založena v roce 1838 Robertem Johnstonem a Donaldem McLennanem a produkuje čistou sladovou malt whisky. Od roku 1923 je majitelem i nositelem licence John Dewar & Sons.


Glenfinnan Viaduct

Glenfinnanský viadukt je betonový železniční most, který se nachází v blízkosti stejnojmenné vesničky Glenfinnan a jezera Loch Shiel. Je známý především díky svému vzhledu, který byl použit v mnoha filmech a televizních seriálech, včetně série o Harry Potterovi.

Viadukt byl postaven v letech 1897 až 1901 jako součást železniční trati West Highland Line, která spojuje Glasgow a Fort William. Je považován za jeden z nejkrásnějších železničních mostů na světě, i proto je oblíbeným turistickým cílem, který nabízí nádherný výhled na okolní krajinu.


Ben Nevis

Ben Nevis je nejvyšší hora Skotska a Spojeného království. Její výška je 1 345 metrů nad zemí a nachází se v západní části pohoří Grampiany, asi 10 kilometrů jihovýchodně od města Fort William.

Horu ročně navštíví kolem 100 000 lidí, z nichž asi tři čtvrtiny vystoupí na vrchol po zrekonstruované stezce z údolí Glen Nevis. Horolezce zde nejvíce láká 700 metrů vysoká stěna na severní straně hory.

Vrchol Ben Nevisu tvoří rozsáhlá kamenná plošina o rozloze asi 40 hektarů. Nachází se zde ruiny meteorologické observatoře, jejíž věž slouží jako nouzový přístřešek pro turisty, kteří se ocitnou v nepříznivém počasí. Vedle observatoře je památník obětem druhé světové války.

Za dobrého počasí je z vrcholu Ben Nevisu vidět až do vzdálenosti 190 kilometrů. Je možné spatřit například pohoří Cairngorms, jezero Loch Ness nebo dokonce skotské pobřeží.


Chcete si dopřát klidnou dovolenou? Nechte starosti s ubytováním, stravováním a dopravou na nás! Přidejte se na náš zájezd a nechte se unést krásami Skotské vysočiny.

Provedeme vás těmi nejkrásnějšími místy. Naši zkušení průvodci vás zavedou za ochutnávkou nejlepší místní whisky, a kdo bude chtít, ponoří se s námi do tajemné historie této země i sbírky umění, které nabízí.

Pokud vás o zájezdu zajímá více, kontaktujte nás. Rádi vás seznámíme s itinerářem nebo upřesníme informace. Naši tvrdou práci, jedinečné kontakty a zkušenosti uplatníme pro vaše lepší cestování.

400 zobrazení0 komentářů

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page