top of page

Turecké suvenýry: Tipy, co si s sebou přivézt

Aktualizováno: 15. 4.

Turecko, země na pomezí dvou kontinentů, je rájem pro každého, kdo hledá nevšední zážitek. Bohatá historie a kultura, pestrá příroda a jedinečná atmosféra – to vše dělá z této země jednu z nejvíce atraktivních destinací na světě. Ať už jste milovníkem historie, přírody nebo nakupování, v Turecku si určitě najdete to své.


V našem článku vám prozradíme, kam se vydat nakupovat suvenýry, a který předmět je pro vás ten nejvhodnější, ať už na památku, nebo jako dar pro příbuzné, přátele či kolegy z práce.Turecko jako turistická destinace


Turecká republika je velice populární turistický cíl. Je známá svými krásnými plážemi, které se táhnou podél celého pobřeží a lákají k odpočinku a relaxaci. Její dlouhá a bohatá historie zanechala mnoho historických památek, z nichž jsou některé zapsány i na seznamu světového dědictví UNESCO. Mezi nejznámější patří historické území Istanbulu, Národní park Göreme a skalní lokality v Kappadokii, Velká mešita a nemocnice Divriği, Chattušaš, Nemrut Dağ, Hierapolis-Pamukkale, archeologická lokalita Trója, Bursa a Cumalıkızık.Turecko je ideální destinace pro rodinnou dovolenou, romantický víkend nebo aktivní pobyt v přírodě. Pokud i vás láká návštěva této země, neváhejte se k nám přidat na zájezd do Východního Turecka, kde na vás čekají počátky dějin v Horní Mezopotámii, horské království Kommagene a dědictví Velké Arménie.Nakupování v Turecku


Předtím, než se vydáte na bedesten, tedy krytou tržnici, byste měli zvážit, jak moc obchodního ducha v sobě máte. Místní prodejci jsou totiž profíci a své zboží zvládnou prodat za jakýchkoliv podmínek.Když tedy vejdete na trhy s myšlenkou, že se pouze porozhlédnete, snadno se může stát, že odejdete s rukama plnými věcí, aniž byste tušili, že jste je vůbec chtěli. Proto je při věci si před nakupováním zodpovědět důležitou otázku:


Jak správně obchodovat v Turecku?


Základem je smlouvání. Jenže jak začít? 

Nejlépe s návrhem nižší nabídky. Turci očekávají, že budete smlouvat, takže je v pořádku ponížit původní cenu třeba o 25-50 %.

Občas můžete narazit na sebevědomého obchodníka, který se bude držet své ceny, nebo ji poníží jen minimálně. Buďte pro takový případ připraveni odejít. Buď tím přimějete prodejce zvážit vaši nabídku, nebo alespoň zjistíte, v jaké hodnotě se předmět pohybuje a můžete své štěstí zkusit jinde. 

Často je také vhodnou taktikou se ke stánku vrátit o něco později a zopakovat svou nabídku

Nejdůležitější je být trpěliví a nespěchat. Také se stále usmívejte a nedejte na sobě znát pochybnosti. I když se občas může zdát domlouvání ceny jako sportovní utkání, zůstaňte přátelští. Buď se vám poštěstí, nebo ne. A kdyby ne, zkusit to můžete zase další den.


Oblíbené nákupní destinace v Turecku


Grand Bazaar

Nejlepším místem pro nákup suvenýrů v Turecku je Grand Bazaar (Velký bazar) v Istanbulu. Je to jeden z největších a nejstarších bazarů na světě a nabízí širokou škálu zboží, včetně koberců, keramiky, koření, zlata a šperků.Spice Bazaar

Dalším populárním místem je Spice Bazaar. Když si domů chcete dovézt opravdu něco chutného, koření by nemělo chybět na vašem seznamu. Tady navíc najdete to nejlepší, na které v Turecku můžete narazit. Spice Market se nachází jen kousek od Grand Bazaar, takže až budete mít hotovo s nákupem suvenýrů. můžete se podívat po exotickém koření či sušeném ovoci. Najdete tu také různé druhy ořechů, oliv a kávy.


Bagdat Street

Lákají vás spíš luxusnější kousky? Pak nepřehledněte Bagdat Street. Právě v této 9km dlouhé ulici najdete nákupní centra, obchodní domy a luxusní restaurace

Pořídit si tu můžete třeba designové oblečení, honosné šperky, sochy, exkluzivní obrazy či stylové skleněné nádoby. 

Jakmile skončíte s nákupem oblečení, drobností a dekoračních produktů na Bagdat Street, můžete opět nabrat síly v místních v kavárnách a hospodách.


Mall of Istanbul


Možná ale chcete navštívit největší nákupní centrum v Turecku a jedno z největších v Evropě? Pak zamiřte do Mall of Istanbul. 


Nachází se v asijské části Istanbulu a má plochu asi 1,5 milionu čtverečních metrů. Mall of Istanbul je domovem více než 350 obchodů, včetně značek jako Zara, H&M, Mango, Louis Vuitton a Cartier. 


Centrum také nabízí několik restaurací, kaváren, kin a zábavních parků. Jedná se o oblíbenou destinací pro turisty i místní obyvatele a je to ideální místo pro odpočinek, nákupy a čas strávený s rodinou a přáteli.

Kemeralti Market 


Mezi další tip pro nákup suvenýrů patří například Kemeralti Market, přes 400 let starý bazar, kde naleznete starožitnosti, koberce či koření. 


Arasta Bazaar


A dalším vhodným místem je Arasta Bazaar, což je místo s tradičními místními produkty. Najdete tady: koberce, šperky, textilie, keramiku, turecké pochoutky a koření. 


 • Chystáte se do Turecka? Tak nevynechejte návštěvu města Halfeti, které láká turisty především na to, že bylo v minulosti zatopeno po spuštění přehrady.


Co si přivézt z Turecka? Máme pro vás 17 tipů!


Kam jít nakupovat jsme si řekli, co si ale přivézt? 

Turecko nabízí řadu tradičních i méně tradičních produktů, z nichž vás uchvátí například ručně tkané koberce, šperky nebo i koření, které poslouží jako vhodný dárek pro příbuzné či kamarády. 
Ručně tkané koberce

Koberce jsou jedny z nejpopulárnějších produktů vyráběných v Turecku. Po celé zemi najdete nespočet jejich prodejců, avšak nezapomeňte, že na rušných tržnicích nemusíte narazit jen na autentické kousky, ale také podvody. Proto se vždy rozmyslete, než nákup uskutečníte. 


Anatolské, nebo také turecké koberce, jsou skvělým suvenýrem. Sice nepatří mezi nejlevnější, ale jsou velice kvalitní a vydrží až desítky let. Použít je můžete jak na podlahu, tak zavěsit na stěnu. 

Protože plnohodnotné turecké koberce jsou příliš velké na to, abyste je mohli nosit v kufru, mnoho firem s koberci v Turecku vám pošle váš koberec až domů.


Malovaná keramika

Keramická řemesla mají v Turecku dlouhou a bohatou historii a jsou považována za důležitou součást místní kultury.

Výrobky z keramiky najdete v každé turecké domácnosti. Ať už je řeč o velkých ozdobných talířích, vázách či džbánech, které se často používají jako dekorace. 

Vyráběny jsou z různých materiálů, včetně červené hlíny, bílé hlíny a porcelánu.

Mezi známé druhy keramiky patří výrobky z Kappadokii, což je jedno z nejslavnějších a nejkrásnějších míst v Turecku. Nejlépe si proto vzpomínku na něj zachováte prostřednictvím ručně vyrobeného keramického předmětu, který zakoupíte v mnoha obchodech. 

Na některých místech máte dokonce možnost si keramiku vyrobit sami.


Turecký čajový set

I když je v Turecku tradičním nápojem káva, i čaj je zde od 2. světové války čím dál oblíbenější. 

V mnoha obchodech, bazarech a trzích najdete různé druhy čajů, které zužitkujete ve svém novém čajovém setu, který se skládá z tulipánové turecké čajové sklenice a konvice.

Zdobené čajové sklenice

Turecké čajové šálky jsou vyrobeny ze skla, ne z keramiky, jak by se někdo mohl mylně domnívat. 

Ručně malované sklenice najdete i za rozumnou cenu a jedná se o vhodný dárek třeba pro rodiče. Dokoupit si k nim můžete talířky a lžičky, abyste měli kompletní set.


Unikátní turecké čaje

Že jsou čaje v Turecku populární dosvědčuje i množství příchutí, na které můžete narazit. 

Ať už poptáváte jablečný či malinový čaj, které u nás nebývají tak obvyklé, narazit můžete také na čaje na spaní a hubnutí. 

Někteří prodejci vám čaj rádi zabalí do fólie, aby se vám lépe převážel v kufru.


Halva

Halva je sladká pochoutka, která je oblíbená nejen v Turecku, ale i v mnoha částech Středního východu a Balkánu. 


Najdete ji v různých příchutích, ale nejoblíbenější je standardní, vanilková. 

Vyrábí se z másla, husté pasty a cukru, ke kterému si můžete přidat různé příchutě. Hodí se jako dobrota k čaji nebo kávě.

Pokud narazíte na obchůdek, ve kterém budou mít čerstvou, neváhejte a dopřejte si ji, protože čím čerstvější je, tím je i chutnější.


Cezerye

Zaujala vás halva? Pak byste měli dát šanci i Cezerye. Jedná se o položelatinový tradiční turecký dezert, který se vyrábí z karamelizované mrkve, strouhaného kokosu a pražených vlašských ořechů, lískových ořechů nebo pistácií.Turecká káva

Málo věcí je tak zakořeněných v turecké kultuře jako káva. Pití kávy je v této zemi skutečným rituálem.

Turecká káva se tradičně připravuje v tureckém kávovaru, a tak není při věci si zakoupit i jeden z nich.


Iznikská keramika

Iznikská keramika je pojmenovaná po městě İznik v Anatolii, kde se nacházela ložiska vhodné hlíny. Hrnčířské dílny zde existovaly již ve 12. století, ale až v pozdním 15. století se keramika v Turecku stala samostatným odvětvím. Hlavním výrobním centrem se stalo právě město İznik.


Tyto keramické výrobky jsou známé svými jedinečnými vzory a barvami, které odrážejí staletí tureckého řemeslného umění.


Turecké oko, známé jako Nazar Boncuğu

Všude, kam se v Turecku podíváte, uvidíte Oko zlé vůle


Je to jeden z nejrozšířenějších předmětů, na který můžete v této zemi narazit. Jedná se o talisman v tmavě modré barvě v slzopadovém tvaru a používán je k ochraně před neštěstím a zlými duchy.V Turecku ho lidé uchovávají v autech, kancelářích a domovech pro štěstí.

Zlé oko můžete koupit v mnoha podobách, od klíčenek až po odznaky a náramky. Jsou levné a mohou posloužit jako skvělé dárky z Turecka pro štěstí.


Vodní dýmka


Pokud si v Turecku nedopřejete vodní dýmku, jako byste tam ani nebyli. 


Právě turecké vodnice jsou jedním z nejobvyklejších předmětů, které si můžete koupit jako suvenýr. Jsou stejně důležitou součástí turecké kultury jako káva, koření a grilované jídlo.


A nemusíte být kuřák, abyste ocenili řemeslnou výrobu tradiční turecké vodní dýmky. Mnoho z nich může posloužit jako jedinečný dekorativní prvek ve vašem domově.


Turecký olivový olej

Olivový olej vyrobený z oliv pěstovaných v Turecku je známý svou jemnou chutí a hustotou. Má také vysoký kouřový bod. Hodí se do dresinků, marinád, na pečení i smažení.


Mezi jeho hlavní výhody patří snížení zánětlivosti v těle a hladiny cholesterolu. 

Pokud se rozhodnete pořídit si domu turecký olivový olej, získáte nejen gurmánský požitek, ale také kousek turecké kultury a historie.


Zlaté šperky

Pokud porovnáte ceny šperků v Turecku s ostatními zeměmi, zjistíte, že za ně dáte menší obnos bez toho, aby to bylo na úkor kvality - ta je totiž mimořádně vysoká.

V Turecku najdete mnoho klenotníků, kteří s vámi rádi prodiskutují váš požadavek a ukážou vám své možnosti. Navrhnout si tak můžete nechat šperk přesně podle svého gusta.


Hudební nástroje

Že na nic hrát neumíte? Nevadí. I tak vám třeba flétnam bubny či darbuka zkrášlí vaši domácnost. Turecké nástroje mají jedinečný zvuk a u mnoho prodejců seženete i menší verze, které vám nezaberou tolik místa v kufru. 

Pokud navštívíte v Istanbul, vydejte se do oblasti Galata, kde se nachází mnoho obchodů s hudebními nástroji.

Turecké lucerny

Máte v plánu návštěvu Grand Bazaaru? Tak to se porozhlédněte i po typických tureckých lucernách visících ze stropu mnoha obchodů! 

Tyto lustry z mozaikového skla jsou jedním z klasických tureckých suvenýrů, které si můžete koupit. Existují v nesčetných variantách, barvách a designech.


Pashminas

Že byste si rádi dovezli i něco tradičního na sebe? Pak se porozhlédněte po pashmině. Jedná se o autentické turecké šály, jež jsou vyrobeny z kombinace hedvábí a kašmíru, díky čemuž jsou měkké a neuvěřitelně odolné. Vybírat můžete z řady barevných variant a cenových relací. Proto, než se vrhnete po první šále, projděte si více obchodů a pečlivě si vyberte tu, která se vám bude líbit nejvíce.

Prodejce pashminas najdete třeba v Grand Bazaaru či na ulicích Sultanahmetu, zakoupit si ji ale můžete i v dalších částech Turecka.


Ručně vyráběné mýdlo

Ručně vyráběné mýdlo představuje staletou wellness tradici tureckého hamánu (turecké lázně).

Vybírat můžete mýdla z olivového oleje s výtažky růží, kozího mléka i jiné druhy. 

Jedná se o vhodný dárek jak pro rodiče a přátele tak kolegy v práci.


Koření


Víte, proč je turecké jídlo oblíbené po celém světě? Protože v něm najdete speciální koření a bylinky, které polechtají vaše chuťové pohárky. 

Mezi nejpopulárnější bylinky a koření patří: 

 • Oregáno

 • Římský kmín

 • Pul biber

 • Sumac (citronové koření)

 • Urfa biber (uzené paprikové vločky)

 • Černucha (černý kmín) a spoustu dalšího. 

Vyberte si podle vlastních preferencí a chutí!


Zakázané suvenýry

Mezi zakázané suvenýry patří rozhodně starožitnosti, především ty, které jsou starší nad 100 let. S jejich vývozem byste mohli mít velký problém. V případě, že by k němu i tak mělo dojít, je zapotřebí si vyběhat speciální povolení

Přísně zakázaný je vývoz předmětů pocházejících nebo vyrobených z volně žijících zvířat a veškerých živých zvířat bez zvláštního povolení ministerstva zemědělství. V případě porušení zákona vám hrozí i trestní stíhání.

Pokud si v dobré víře nasbíráte oblázky, mušle či korály, na celnici i toto mohou považovat za národní poklad. Takže když si zakoupíte suvenýry z těchto materiálů, určitě u sebe mějte účtenku.

Láká vás nákup alkoholu a tabáku? Pokud si dovezete až 5 litrů alkoholu a nejvýše 2 láhve silného moku o velikosti 0,75 l, neměli byste mít problém. Stejně tak u tabáku (včetně tabáku na vodní dýmků), pokud si dovezete nejvýše 2 kg. Za větší množství budete platit clo.  

Před svou cestou si informace vždy ověřte. Mohou se měnit v závislosti na sezónnosti a aktuální situací v dané zemi.


Turecká daň z přidané hodnoty


Turecko má sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) 18 %. Cizinci mohou získat vrácení této daně, pokud nakoupí zboží v hodnotě alespoň 70 USD za den.

A jak získat vrácení DPH? 

 1. Při nákupu v obchodě požádejte o „tax free form“.

 2. Vyplňte formulář a předložte ho spolu s účtem celnímu úřadu při odjezdu z Turecka.

 3. Zboží, pro které žádáte o vrácení DPH, musí být nepoškozené a v originálním balení.

Pokud nakupujete v obchodě označeném „Tax Free“, nemusíte vyplňovat žádný formulář.


Jak správně zabalit suvenýry na cesty?


Doporučujeme používat pevné obaly, například kartonové krabice, pytle nebo tašky. Prostor v kufru vyplňte, aby vše bylo zajištěné a zabránilo se poškození suvenýrů při případném nárazu.


Vhodné je také označit obaly. Napište na ně jejich obsah, abyste při případné kontrole na celnici věděli, kde co máte.


Na co se nejčastěji ptáte


Čím je vhodné platit v Turecku?


Všeobecně se doporučuje do Turecka dorazit s eury nebo dolary a následně je nechat rozměnit v místní směnárně. 


Kolik peněz můžu vzít do Turecka?


Pokud cestujete do Turecka ze země EU, můžete u sebe mít maximálně 10 000 EUR, či ekvivalent této částky.


Když přicestujete ze třetí země do Turecka, činí limit 5 000 USD, či jeho ekvivalent.


Jak je v Turecku draho? 


Ceny v Turecku jsou srovnatelné s českými. Levněji je ve východním a jihovýchodním regionu, dražší je Istanbul a Středomořské pobřeží, kde jsou zvyklí na turisty. 

Jídlo v supermarketech je o něco dražší než v Česku.


Jak v Turecku poznat pravé zlato? 


Kvalita zlata je dána jeho obsahem, tedy ryzostí. Ta se v Turecku udává nejčastěji v karátech. 

 • V Turecku narazíte na 24 karátové zlato, které se používá pro výrobu zlatých cihel. 

 • Dále 22 karátové, které najdete nejčastěji v mincích a různých dekoracích. 

 • 18 karátové a 4 karátové používají především v klenotnictví a zlatnictví. 

Jakou kosmetiku si koupit v Turecku?


Nejoblíbenějším kosmetickým přípravkem v Turecku je růžová voda (gül suyu), což je vedlejší prvek produkce růžového oleje. Podívat se můžete například po značce Rosense

347 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page