top of page

Vietnam: 27 zajímavostí o zemiVietnam, země starobylých pagod a chrámů, staleté historie, rušných ulic a vůně lahodného jídla. Každý s kouskem cestovatelského ducha by sem rád nahlédl a přesvědčil se o místních krásách. 

Navštivte Vietnam společně s námi a poznejte staré civilizace bronzové éry v deltě Rudé řeky a Mekongu, vietnamskou kulturu, historické příběhy Indočíny a přírodní divy.

A pokud se před cestou chcete dozvědět zajímavá fakta o této zemi, dočtěte náš článek až do konce!
Připravili jsme pro vás 27 zajímavostí, které jste s velkou pravděpodobností doteď neznali. Pohodlně se usaďte a dejte se do čtení.Phong Nha-Ke Bang

Pokud hledáte dechberoucí jeskyně a bohatou krajinu, jste v národním parku Phong Nha-ke Bang na správné adrese.  

Tento park je zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO jakožto „příkladný představitel významných stádií historie Země". 


Nachází se 500 km jižně od Hanoje a je dostupný letadlem z letiště Dong Hoi, které je vzdálené asi 50 km.


Rozloha parku převyšuje rozlohu Londýna a Singapuru dohromady. A další zajímavostí zde je největší jeskyně na světě: Son Doong Cave.


Největší jeskyně na světě: Son Doong 

V srdci vietnamského národního parku Phong Nha-Kẻ Bàng se skrývá mimořádná jeskyně  Son Doong. Ta si svou proslulost získala díky svému titulu. Jak už bylo jednou řečeno, jedná se o největší jeskyni na naší planetě


Nachází se ve středním Vietnamu a pyšnit se může délkou 9 kilometrů a výškou 200 metrů. Pro vaši představu, do jejího nitra by se s trochou nadsázky schovalo téměř celé centrum New Yorku!

Jeskyně Son Doong byla objevena v roce 1990 místním mužem žijícím v džungli Phong Nha. Až do roku 2009 však zůstávala skryta. Teprve tehdy ji totiž prozkoumal a změřil britsko-vietnamský speleologický tým vedený Howardem Limbertem.

Jejich objev ohromil svět, neboť jeskyně Son Doong se s objemem 38,5 milionu m3 stala oficiálně největší přírodní jeskyní na světě.


Měření jeskyně Son Doong potvrdili i přední světoví geologové a v roce 2013 ji organizace Guinnessových světových rekordů oficiálně zapsala do své knihy. Jeskyně se tak stala symbolem vietnamské krásy a jedinečnosti a láká turisty z celého světa.

Pokud máte v itineráři naplánovanou návštěvu této jeskyně, měli byste vědět, že je přístupná pouze v rámci organizovaných expedic. 

V případě, že by vás zajímalo o místě více, je nejlepší navštívit oficiální stránky, na kterých se dozvíte vše potřebné, včetně podmínek vstupu.


Vietnamská káva


Věděli jste, že je Vietnam druhým největším producentem kávy na světě? Za krk dýchá Brazílii, která je světovou jedničkou. Pokud bychom ale poměřovali export robusty, je Vietnam jednoznačným vítězem. Rozlehlé kávovníkové plantáže v regionech jako Dak Lak a Buon Ma Thuot jsou hnacím motorem vietnamského kávového průmyslu, který hraje klíčovou roli v ekonomice země.


Aromatická vietnamská káva je ceněna doma i v zahraničí, což zemi upevňuje pozici významného hráče na mezinárodním trhu s kávou.


Káva s vejcem, která okouzlí vaše chuťové buňky


Coffee Egg je národní poklad Vietnamu. Jedná se o jedinečný nápoj, který se připravuje ze žloutků, cukru, kondenzovaného mléka a silné robusta kávy. Svou chutí si získal srdce nejen místních obyvatel, ale i turistů. 

Ačkoli je nejtradičnější v Hanoji, k dostání je téměř v každé kavárně po celém Vietnamu. Takže tento nápoj určitě vyzkoušejte, když budete mít možnost.


Jeden z největších vývozců kešu

Vietnam má co nabídnout nejen milovníkům kávy. Věděli jste, že tato země patří mezi největší vývozce kešu na světě

Díky své pověsti vysoce kvalitních kešu ořechů se Vietnam stabilně umísťuje v čele celosvětového exportu této oblíbené potraviny.

Pěstování a zpracování těchto ořechů hraje významnou roli ve vietnamské ekonomice. Tvorba pracovních míst a celkové posílení postavení Vietnamu jako předního zemědělského exportéra jsou toho jasným důkazem.

Takže až si příště pochutnáte na lahodných kešu ořechách, je dost možné, že pochází právě z malebné krajiny Vietnamu!


Ráj tropického ovoce

Další zajímavostí této země je její bohatá a rozmanitá nabídka ovoce. Úrodná půda a příznivé klima Vietnamu vyživují šťavnaté plody a dělají z nich skutečný ráj pro milovníky ovoce.

Od lahodných durianů a ananasů až po jackfruity a pitahaye, každé sousto přináší explozi chutí.


Země řek

Více než 2 360 vodních toků se vine krajinou Vietnamu, přičemž nejznámější z nich jsou ikonická řeka Mekong na jihu a Rudá řeka na severu. Tyto řeky jsou tepnami země, zavlažují a vyživují nádherné a úrodné delty.

Delta Mekongu

Mekong je jednou z největších vodních cest světa. Prořezává se srdcem jihovýchodní Asie a protéká celkem 6 zeměmi (Čínou, Myanmarem, Laosem, Thajskem, Kambodžou a Vietnamem). Je domovem rozmanitého ekosystému, včetně vzácných druhů ryb, ptáků a savců, a podél svých břehů ukrývá velkou škálu divokých zvířat, krajin i kultur.

Plavba po této řece, například na lodi Aqua Mekong, vám poskytne fascinující pohled do místního venkovského života.


Dopravní prostředek? Jedině motorka

Vietnamské ulice ovládají motorky, které jsou hlavním dopravním prostředkem. Miliony těchto strojů křižují městské ulice i venkovské oblasti. Není tak divu, že je doprava v této zemi občas až příliš živá až chaotická. 

Dostupnost, praktičnost a obratnost motorek z nich udělaly nedílnou součást každodenního života a odráží tak pulzující energii a dynamiku kultury tohoto jihoasijského národa.


Dotazy na soukromé věci

Jedna z kulturních zajímavostí, která může u návštěvníků Vietnamu na první pohled působit divně, je zvyk některých místních ptát se hned při prvním setkání na váš věk a rodinný stav.

Pro nás Zápaďáky mohou takové otázky znít až nezdvořile, ale ve vietnamské společnosti je toto běžný způsob, jak dát najevo zájem a navázat kontakt.


Hadí víno

Vietnamskou tradicí je pití tzv. „Hadího vína”. To vzniká naložením celého hada, jako je třeba kobra nebo jiný jedovatý druh, do rýžového vína. 

Vysoký obsah alkoholu zbaví hada jedu, díky čemuž je nápoj bezpečný k podávání.

Někteří Vietnamci věří, že tento nápoj může zlepšovat krevní oběh a zvyšovat vitalitu. 

Často se konzumuje při zvláštních příležitostech.


Vietnamské pivo

Když už jsme u toho alkoholu, pozastavme se i nad typickým pouličním nápojem. Možná vás překvapí, že národním pitím je zde pivo

Místní se často scházejí s přáteli a rodinou u pouličních stánků s pivem „bia hoi", popíjejí z ledově vychlazených sklenic čerstvě natočené pivo a povídají si.


Lotos: Národní květina Vietnamu

Mezi pestrou paletou vietnamských květů zaujímá lotosový květ čestné místo jako národní květina

Je uctíván pro svou symboliku čistoty a krásy. Jeho schopnost vylézt z bahnité vody a rozkvést do překrásného květu reprezentuje odolnost národa tváří v tvář nepřízni osudu.

Lotos, jakožto kulturní symbol, slouží jako zdroj hrdosti, inspiruje vietnamský lid a ztělesňuje podstatu národního charakteru.


Fansipan: Královna vietnamských hor

Žádný výčet zajímavostí o Vietnamu by nebyl úplný bez majestátní hory Fansipan. Se svou výškou 3 147,3 metrů nad mořem je nejvyšším vrcholem země a právem nese přezdívku „Střecha Indočíny". 

Fansipan není jen nejvyšším vrcholem, ale i symbolem nádherné a divoké horské oblasti Vietnamu. Pokud toužíte po nezapomenutelném zážitku a chcete objevit pravou krásu vietnamské přírody, výstup na Fansipan by neměl chybět ve vašem itineráři.


Sun World Fansipan Legend: Cesta na střechu Indočíny

Právě na hoře Fansipan najdete lanovku s názvem Sun World Fansipan Legend, která vede až na vrchol této majestátní hory. Za tímto projektem stojí společnost Sun Group, která využila nejmodernější technologie, jež dokážou překonat náročný terén.


Sun World Fansipan Legend se nachází jihozápadně od města Sapa a nabídne vám kompletní zážitek od kulturních památek, zábavní park až po hotely zasazené do dechberoucího prostředí legendárního Fansipanu. 

Po svém otevření získal Sun World Fansipan Legend záznam v Guinnessově knize rekordů jako nejvyšší, nejdelší a nejmodernější třílanová lanovková dráha v Asii.


Bezpečná destinace

Vietnam se řadí mezi jedny z nejbezpečnějších cestovatelských destinací světa a pyšní se nízkým indexem kriminality.


Vietnamská pohostinnost, vstřícnost místních a důsledná bezpečnostní opatření z této země tvoří oázu klidu pro ty, kdo touží po bezstarostné dovolené.


Hanojská Stará čtvrť

Hanoi Stará čtvrť je domovem vietnamské architektury, zelených ploch, starobylých obchodů a čerstvého pouličního jídla. 

Tradice, aktivity a životní styl obyvatel tu odráží dědictví a historii sahající až tisíc let do minulosti. Přestože se tato čtvrť tradičně nazývá „36 ulic", ve skutečnosti jich tu najdete mnohem více. Tato oblast je spíše bludištěm přes 70 uliček, které lemují obchůdky místních rodin. 

Najdete zde hedvábí, plyšové hračky, umělecká díla, suvenýry, výšivky, lahodné jídlo, voňavou kávu, hodinky a dokonce i kravaty z pravého hedvábí. 

Zkrátka, ať už hledáte cokoliv, v tomto pulzujícím srdci Hanoje to zaručeně objevíte.

Zátoka Ha Long Bay: Jeden ze 7 divů světa

Ha Long je vietnamská zátoka zapsaná na seznam UNESCO, která uchvacuje srdce cestovatelů z celého světa.
Území má dohromady asi 1 553 km2 a najdete zde 775 ostrovů, jejichž stáří se odhaduje na 250 milionů let. 

Oblíbeným cílem jsou v zátoce pláže, které patří k těm nejkrásnějším ve Vietnamu a nabízejí dokonalou kombinaci dechberoucího panoramatu a příjemného odpočinku.


Tunelový systém Cu Chi

Na okraji Ho Či Minova města, hluboko v džungli, leží jedno z nejikoničtějších míst tohoto dynamického města: tunely Cu Chi

Tento rozsáhlý a propracovaný komplex tvoří přes 120 kilometrů spletitých podzemních chodeb, které sloužily během války ve Vietnamu.


Odhaduje se, že při obraně těchto tunelů zemřelo nejméně 45 000 vietnamských mužů a žen. Po pádu Saigonu v roce 1975 místní vláda tunely zachovala a zařadila je do sítě pamětních parků válek.

Pokud zavítáte do tunelového systému Cu Chi, budete si moct prolézt bezpečnějšími úseky, prohlédnout si velitelská centra a pasti, zkusit si vystřelit z kalašnikova na střelnici a dokonce i ochutnat jídlo připravené z typických surovin, které jedli vojáci žijící v tunelech.

Mějte však na paměti, že tato prohlídka není vhodná pro klaustrofobiky, a nezapomeňte se připravit na vysokou vlhkost vzduchu, nošení helmy a dlouhých kalhot.


Sapa a terasy rýžových polí

Sapa se pyšní jedněmi z nejkrásnějších terasovitých rýžových polí ve Vietnamu. A není se čemu divit. 

Rýžoviště v Sapě jsou vybudovaná s neuvěřitelnou zručností na strmých horských svazích a jejich historie se píše už přes 100 let.

Pokud se chystáte na návštěvu rýžových polí, vyberte si správné období, abyste se netrefili do doby, kdy rýže ještě není zasetá nebo už byla sklizena.

Nejlepší proto je naplánovat si cestu na září a začátkem října, kdy probíhá sklizeň a rýžová pole se zbarví do nádherných zlatých a žlutých odstínů, která lákají fotografy z celého světa. 

Během jara jsou pole zasetá a mají spíše zelenou barvu. V zimě pak leží ladem.


Ha Giang: Okouzlující sever Vietnamu

Provincie Ha Giang leží v nejsevernějším cípu Vietnamu, asi 310 kilometrů severně od Hanoje. Slávu si získala svou dechberoucí přírodní krásou, která zahrnuje vápencové útesy, hluboká údolí a tradiční vesnice.

V oblasti žije několik etnických menšin, z nichž má každá vlastní kulturu a tradice.

Jedním z nejzajímavějších míst, která zde najdete, je geopark Dong Van Karst Plateau, který je domovem 400 milionů let starých krasových útvarů. 

Dále vás zaujme třeba brána nebes Quan Ba, což je krásný horský průsmyk s nádherným výhledem na okolní krajinu.


Dong Van Karst Plateau: Geopark na seznamu UNESCO

V severovýchodní provincii Ha Giang se nachází geopark Dong Van Karst Plateau. Zhruba 60 % jeho povrchu tvoří vápenec, což vytváří jedinečnou a divokou krajinu s vysokými horami a hlubokými kaňony. 

Nejvyšším vrcholem je zde hora Mieu Vac (1 971 m), zatímco kaňon Tu San je s 700 až 800 m nejhlubší.

Paleontologická rozmanitost geoparku zahrnuje 19 skupin vzácných fosilních organismů, jako jsou starověké ryby, flora, ramenonožci, mlži, trilobiti, foraminifera, koráli, conodonti, krinoidové a fosilní stopy měkkýšů.

Geopark má dvě chráněné oblasti s bohatou faunou a flórou, včetně jehličnanů, asijského černého medvěda, jihočínského kozorožce (samotářské horské kozy) a mnoha druhů ptáků.

Mezi nejvzácnější zde žijící tvory patří Langur indočínský, jeden z 25 nejohroženějších primátů na světě.


Vietnamské vodní loutkové divadlo

Vietnamské vodní loutkové divadlo je oknem do místní kultury a hotovým uměleckým dílem, které baví mladé i starší.

Každý rok se během sklizně rýže farmáři na deltě Rudé řeky scházeli na vesnických slavnostech k lidovému zpěvu a tancům. 

Přibližně před tisícem let se k těmto vystoupením přidaly i vodní loutky, přičemž se první představení odehrávala přímo na zaplavených rýžových polích, která sloužila jako vodní scéna.

A tak vzniklo umění vodních loutek a rozvíjelo se v úzkém propojení s místním zemědělstvím a svátky spojenými s rýžovou sklizní. 

Z původního spojení s rýžovými slavnostmi se postupem času vyvinulo samostatné umělecké odvětví s bohatou tradicí a vlastním repertoárem. Dnes jsou vodní loutky významnou součástí vietnamské kultury a oblíbenou atrakcí pro turisty i místní obyvatele.


Imperiální město Huế

Císařské město Hue, které bylo hlavním městem Vietnamu od roku 1802 do roku 1945, je dnes rozsáhlým a impozantním komplexem památek zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO.


Toto ohromující historické místo nabízí návštěvníkům jedinečný pohled do minulosti vietnamských císařů a bohaté kultury země.

Mezi nejvýznamnější místa zde patří: 

  • Zakázané purpurové město (soukromé sídlo císařské rodiny s nádhernými paláci, pavilony a zahradami)

  • Královský palác (bývalé sídlo císaře, které představuje vrchol vietnamské architektury dynastie Nguyen)

  • Chrám Thái Hòa (místo konání důležitých císařských ceremoniálů a obřadů)

  • Hrobky Nguyenů (monumentální pohřební komplexy císařů dynastie Nguyen)


Bahn Mi

Možná vám už ze všech těch míst vyhládlo? Pak je na místě říct si také něco o vietnamském národní pokladu zvaném Bánh Mì.

Bánh Mì (vyslovujte BAN-mee) je vietnamský výraz pro „chleba", ale také označuje speciální druh sendviče, který spojuje dvě odlišné kultury.

Jeho příběh začíná již v polovině 19. století, kdy se Vietnam dostal pod francouzskou koloniální nadvládu. Francouzi s sebou dovezli bagetu a Vietnamci začali jejich pečivo konzumovat na podobný způsob. Obvykle s mísou studených krájených mas, másla, sýra a nebo paštiky.


Až v roce 1954, kdy francouzská nadvláda skončila, začali Vietnamci na francouzský sendvič vkládat své vlastní ingredience. Máslo nahradili majonézou, přidali koriandr a čerstvé chilli papričky a přidali také naloženou zeleninu a maso.


Ao Dai: Symbol ženské krásy

Ao Dai se zrodil jako povinný oděv pro úředníky na jihu za vlády jižního pána Nguyena Phuc Khoata. Ten usiloval o vytvoření odlišné identity od svých severních rivalů.

Nechal proto nařídit, aby muži a ženy jeho dvora nosili dlouhé pláště přes kalhoty. A tak vznikl Ao Dai.

Tento oděv se inspiroval oblečením Čamů, původních obyvatel země ležící jižně od řeky Gianh, jejichž země Champa (dnešní střední Vietnam) byla Vietnamci napadena a dobyta. 

Po čase se Ao Dai stalo nejen národním oděvem, ale i vzácným symbolem ženství a hrdosti vietnamského lidu. 

Tento tradiční oděv se vyznačuje elegantním výstřihem a délkou sahající ke kolenům. 

Dnes se můžeme setkat s Ao Dai v celé škále barev, materiálů a designových úprav, aniž by ztratilo své kouzlo a jedinečnost.


My Son Sanctuary: Svatyně Chamů na seznamu UNESCO

My Son je rozsáhlý komplex chrámů kdysi mocného království Champa, který byl zápsán v prosinci roku 1999 na Seznam světového dědictví UNESCO


Tento soubor věží z červených cihel patří k nejkrásnějším a nejzachovalejším pozůstatkům Chamů ve Vietnamu. Každá z věží nese ojedinělý architektonický styl, který odráží jednotlivé etapy historie království Champa.

Bohužel válka a přírodní katastrofy zanechaly své stopy, a tak z původního množství se dnes v My Son zachovalo pouze okolo 20 věží. Přesto toto místo nadále láká turisty z celého světa.
65 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page