top of page

Thajsko - historické poklady Siamu

Bangkok bez kompromisů, královská města a vytříbená estetika Siamu, památky říše Lan Na, srdce kultury Dvaravátí, pevnosti a kláštery Zlatého trojúhelníku a neznámé stopy Khmérů v Ísánu

Vždycky jsem považoval označení „Thajsko – země úsměvů“, které používala thajská státní turistická agentura, za klišé, které se nejlépe hodí do objemných katalogů obřích CK, oplývajících ostatními klišé, podobně jako přikrášlenými fotografiemi. Nástup doby covidové a všudypřítomná ochrana dýchacích cest a frustrace, kdy z tváří všech okolo najednou úsměv vymizel, však učinila toto spojení nově velmi naléhavým a lákavým. A to do té míry, že jsem málem neodolal pokušení zakomponovat jej do názvu našeho zájezdu. Thajsko je v každém případě zemí mnoha tváří, velmi často stereotypizovaných. Občas mám pocit, že se z Thajska stalo něco samozřejmého, obvyklého, čím zkušený cestovatel často opovrhuje, či na co minimálně nahlíží s nezájmem či podezřením. To, že se z Thajska stal největší nevěstinec Ameriky, už dávno odvál čas a nastala správná doba pověst této nádherné a historicky nebývale bohaté země trošku napravit. Thajsko nejsou jenom pláže Andamanu, otravní baťůžkáři na plážových party a Bangkok není rozhodně jenom pochybnou přestupní stanicí na letišti anebo cestou na válečku u moře. Thajsko je historickým a kulturním srdcem Indočíny, křižovatkou, ve které zanechaly svoje stopy Monové, Khmérové a Malajci, stejně jako Thajci a Barmánci. Thajsko je pokladnicí kulturních památek tolik rozmanitých, nakolik tisíc kilometrů je dlouhý perimetr od barmánských hranic na severu k nejjižnějšímu výběžku malajského poloostrova na jihu, od pralesů na západě po horské pláně a břehy Mekongu na východě.
Po desítkách návštěv ve všech koutech Thajska jsem zjistil banální věc, že Thajsko umí být takovou zemí, jakou si jej přejete mít. Umí být jedním velkým stánkem s nevkusnými suvenýry a mekkou agresivní masové turistiky, kde se návštěvník snadno stává chodící peněženkou, ale taky umí být kultivovaným a hlubokým světem fascinujících památek, archeologických lokalit a duchovního dědictví, kde se návštěvník stává pozorovatelem úchvatného historického příběhu, svědkem proměny stylů a epoch, ba přímo objevitelem neznámých pokladů. A právě takové Thajsko Vám nabízíme. Hrdého dědice velkého Siamu, mocného historického soupeře Khmérů i Pugamské říše v Barmě, kolébku velké kultury Dvaravátí, kolonialismem nepokořenou perlu Indočíny a pravého asijského tygra v moderním světě. Thajsko plné příjemných překvapení, historie a umění. Vždyť na území dnešního Thajska končí slavná khmérská cesta a velkolepé chrámy v Ísánu si s ničím nezadají se svými pozdějšími následovníky v Angkoru.
Zájezd do Thajska za historií a uměním představuje jedinečnou možnost poznat uceleným způsobem bohatou kulturu země, která z pramínků různých vlivů, postupem času přicházejících z indianizovaného světa Barmy, Kambodže, horských království v Laosu či pobřežních říší malajského poloostrova, vytváří vlastní autonomní a výmluvný jazyk. Nechte se jejím půvabem okouzlit v nesčetných chrámech, ukrývajících poklady náboženského umění a uměleckého řemesla. Staňte se svědky neobyčejného divadla architektury od horských svahů Zlatého trojúhelníku přes kambodžskou hranici k pláním řeky Čao Praja, pravé historické tepny země. Tak vzhůru s úsměvem za úsměvy! V poklidu a se staronovou radostí z cestování.

špičkový program a neznámé poklady Khmérů

komfortní přímý let do Bangkoku z Vídně

jedině soukromá doprava a skvělé ubytování 4 *- 5*

polopenze a vstupné v ceně zájezdu

Program zájezdu

1. den

Zástupce CK Vás bude očekávat na letišti, na přepážce označené nápisem ART2GO Vás uvítá a předá Vám dokumenty a materiály k zájezdu a audiosystémy.

Následně se odeberete k odbavení, odevzdáte zavazadla a vydáte se přes bezpečností kontrolu do letadla. Odlet do Bangkoku v podvečerních hodinách.

2. den

V dopoledních hodinách přílet do Bangkoku, plavba soukromou lodí po kanálech a hlavním toku řeky Menam Čao Praja, která tvoří osu města a je zároveň největším tokem Thajska. Výhled
na dominanty nábřeží (chrám Wat Arun, půvabná zákoutí se soukromými residencemi a domy, moderní
výstavba a dominanty Lebua State Tower nebo Asiatique River Front atp. Umělecká kolonie Khlong Bang Luang s plovoucími galeriemi a domy umělců.

Relaxační večer pro regeneraci po dlouhém letu.

3. den

Bangkok královský. Národní muzeum s největší expozicí v zemi vč. královského pokladu, městská pevnost Phra Sumen, secesní paláce Bang Khun Phrom a Vimanmek, monumentální trůnní palác Ananta Samakhom a královský chrám Ratchanatdaram Woravihara, chrámová hora Wat Saket a květinový trh Pak Khlong a věže chrámu Wat Arun na břehu řeky Čao Praja, nedaleký Wat Kanlayanamit Woramahawihan s čínskými vlivy a Phra Sukhothai Traimit se zlatou plastikou Buddhy. Výtečné museum Bangkokian a sídlo čínské nobility Wanglee, nedaleká katedrála Nanebevzetí a katolická misie, budovy dánské Východoindické společnosti.

4. den

Bangkok - soukromé rezidence a muzea. Muzeum Jima Thompsona coby největší soukromá sbírka umění Indočíny, rezidence prince Chumbhotbongs Paribatra palác Suan Pakkad se skvělou kolekcí dekorativního umění a archeologických nálezů v pavilonech s krásnou zahradou, Bangkok art and culture centre - výtečná ukázka moderní architektury, výstřední chrám Wat Benchamabophit zvaný Mramorový, MOCA Bangkok - proslulé centrum a kolekce současného umění. Podvečerní mrakodrap State Tower co symbol ambicí asijského tygra, živá čínská čtvrť s chrámem Wat Mangkol Kamalawat a komerční epicentrum města Iconsiam jako druhá nejvyšší stavba města.

5. den

Mezi tradicí a budoucností. 

Velký palác jako zhmotnění národního cítění Thajců, 35 staveb ve vrcholném siamském stylu. Chrám Smaragdového Buddhy a nejcennější duchovní prostor země, královské stúpy čedí a přebohatá chrámová knihovna, monumentální sochy strážců, trůnní palác Phra Maha Monthien a korunovační sál. Chrám Wat Pho s obří 46 m dlouhou socho Buddhy, výtečné lakové práce a 93 stúp s jemnou porcelánovou výzdobou. Moderní tvář města - centrum Central Embassy, špičkový Glass House, komerční centrum EmQuartier a jedinečný hotel Rosewood, komplex Grove od N. Fostera a nejvyšší stavba země King Maha Nakhon.

6. den

Ajutthaja - vzpomínky na vrchol moci Siamu. Rezidence 33 králů a skoro půl tisícíletí hlavní kulturní a mocenské centrum země, dodnes zachováno více jak 450 lokalit. Vnější chrámový okruh - Wat Yai Chai Mongkhon z 14. století, sídla zahraničních zastoupení a kostel sv. Josefa, Wat Chaiwatthanaram se značnými khmérskými vlivy, město za hradbami - vynikající archeologické muzeum se špičkovou kolekcí siamské plastiky, královský klášter Wat Mahathat s ikonickou hlavou Buddhy a Wat Ratchaburana z doby zlatého věku. Největší královský komplex Wat Phra Si Sanphet. Přejezd do Lopburi - nejstarší khmérské památky Thajska, opičí chrám a paláce říše Lavo.

7. den

Do srdce kultury Dvarávátí. Starobylé město Si Thep z historií cca 1 700 let, více jak 100 monumentů s hinduistickými i buddhistickými vlivy. Monumentální Khao Khlang Nai s řadou reliéfů, pozůstatky stúpy Khao Klang Nok, muzeum s archeologickými nálezy a cennými plastikami s indickými vlivy, pozdější khmérské chrámy jako Prang Song Phi Nong, pozůstatky hradeb a příkopů města. Přejezd do kulturního centra království Sukhotaj. Královské město a pevnost Kamphaeng Phet, chrám Smaragdového Buddhy s monumentálními plastikami, lateritový chrám Wat Pa Mued Nok a odkaz prvního království Thajců.

8. den

Vrchol thajského středověku a umění Siamu za éry Sukhotaj. Historické město Sukhotaj a téměř 300 historických staveb na obří ploše 70 km čtverečních. Významné vztahy s Čínou i Khméry, vrchol v druhé polovině 13. století, dodnes považovaný za zrození thajské kultury a estetiky. Národní muzeum s nejstarším psaným thajským textem, porcelánem a plastikou. Hlavní královský chrám Wat
Mahathat
s nádhernými štukami a historickými sochami, nejstarší chrám města Wat Si Sawai, chrám Zlatého jezera na půvabném ostrůvku obklopený tropickou vegetací. Khmérský komplex Wat Phra Phai Luang a chrámy vnějšího města. 

9. den

Z bohatého Sukhotaje do hor Zlatého trojúhelníku. Výjimečná sukhothajská lokalita Si Satchanalai jako sídlo korunního prince od r. 1250 a řada ukázek architektury s barmánskými a khmérskými vlivy. Konvent Wat Mahathat se skvěle zachovalými štukami, chrám Wat Chao Chan - celých 620 km od Angkoru a nejvzdálenější projev khmérské architektury vůbec. Opevněné město a velké chrámy Wat Phra Si Ratana Mahathat a Wat Chedi Chet Thaeo s fantastickými plastikami a reliéfy. Wat Chang Lom nesený 37 slony. Historické centrum Lampang s řadou výjimečných staveb a opevněným klášterem Wat Phra That Lampang Luang.

10. den

Čiang Mai - královský klenot mezi horami. Okouzlující město zvané "první diamant v thajské královské koruně", řada starobylých památek a centrum obklopené horami a pralesem. Historické centrum za hradbami, královský chrám Wat Pra Singh s počátky již ve 14. stol., etalon pozdní thajské dekorativní architektury klášterní knihovna Ho Trai, Wat Chiang Man s plastikami slonů, střed a symbol města představují ruiny chrámu Wat Chedi Luang - původně určený pro sochu Smaragdového Buddhy. Neznámý chrám Wat Chet Yot a staré město s půvabnými uličkami a skvělými restauracemi.

11. den

Vrchol neolitických kultur Indočíny. Ráno přelet do Udon Thani na severovýchodě země. Nejvýznamnější neolitické naleziště v rámci širokého regionu - Ban Chiang. Rozsáhlá lokalita a nejdůležitější prehistorické naleziště Jihovýchodní Asie s významnými nálezy stovek keramických nádob, kovových předmětů a zemědělského náčiní, součástí řada pohřbů, stáří lokality cca 5 tisíc let. Pozůstatky neolitické osady a výtečné archeologické muzeum. Odpolední zastávka u jezera Tisíce rudých lotosů a přejezd do Khon Kaenu.

12. den

Do nitra Ísánu. Khon Kaen - jedno z tzv. Čtyř velkých měst Ísánu, historické oblasti východního Thajska, nejvíce opomíjené z hlediska turismu a přes fascinující památky převážně z období Khmérské říše, prakticky neznámé. Národní muzeum v Khon Kaen s výtečnými neolitickými nálezy a khmérskými poklady. Khmérská metropole Phimai - konec slavné Khmérské cesty a tradiční soupeř i partner Angkoru. Chrámový komplex Prasat Hin Phimai - dle řady výzkumů jeden ze vzorů slavného Angkor Watu. Nejstarší z velkých khmérských projektů Prasat Hin Phnom Wan a archeologická lokalita Ban Pra Sat.

13. den

Khmérské památky na thajsko- kambodžské hranici. Monumentální komplex Phanom Rung - působivá lokalita na 402 m vysokém vrcholu vyhaslé sopky, kultovní místo již v předkhmérské době, po začlenění do říše Khmérů významné mocenské centrum, spojeno s Khméry, snaha o vytvoření prestižního střediska, které by se vyrovnalo Angkoru, součástí velkolepý královský okrsek, mimořádně kvalitní stavební i sochařské práce, mnohdy převyšující pozdní díla Angkoru a velmi žádané ve světových sbírkách. Královská cesta s mostem nágů a velkolepá centrální gópura s úžasnými plastikami. Menší chrám Muang Tam obklopen ze 4 stran vodou s reliéfy v růžovém pískovci.

14. den

Nakhon Ratčasima a nejstarší socha Buddhy v Thajsku. Ráno krátká zastávka u chrámu Wat Na Phra That z r. 1787, který obsahuje nádherné nástěnné malby z doby vlády Rámy I. s motivem džátak, dále směrem na jihozápad do lokality Muang Sema (pozůstatky města Sema z období Dvaravátí, zachovány základy chrámových staveb a skrývající historickou perlu v podobě monumentální sochy ležícího Buddhy v chrámu Wat Thammachak Semaram (cca 13 m dlouhá socha z tesaného pískovce, datována cca 7. stol, což z ní činí nejstarší buddhistickou plastiku v Thajsku). Přejezd zpět do Bangkoku. Dle možností zastávka u letního královského paláce Bang Pa- In.

15. den

Po půlnoci odlet z Bangkoku zpět přímým letem do Vídně, přílet v ranních hodinách.

Proč tento zájezd s Art2go?

AdobeStock_376386419.jpeg

Špičkový program a souvislosti které v bedekru nenajdete

Program sestavený odborníky na základě mnohaletých zkušeností, který nemá na českém trhu obdoby. Doprovod průvodce - orientalisty.

pexels-pixabay-261101 (2).jpg

Skvělé ubytování 

Nechte se rozmazlovat ve skvělých hotelích ve výborných lokalitách kategorie 4*-5. Bazén, thajská masáž a dokonalý relax pro dokonalý zájezd.

Pouze soukromá doprava po celou dobu zájezdu a dvojsedadlo pro každého účastníka

Vždy Vám ukážeme víc. Beze spěchu a stresu. Potrpíme se na kvalitní dopravu, která šetří Váš čas, zkvalitňuje oddech a umocňuje prožitek.

AdobeStock_553281363.jpeg

Polopenze a vstupy v ceně

Skvělá gastronomie bez rizika jako samozřejmá součást zážitku. Okuste pikantnosti nejen ze světa historie. Kompletní vstupné v ceně zájezdu.

AdobeStock_82768171.jpeg

Termíny a cena zájezdu

10. - 24. 11. 2024          81 490,- Kč

CENA ZAHRNUJE

• zpáteční letecká přeprava Vídeň – Bangkok - přímý let, v optimální knihovací třídě vč. tax a odbaveného zavazadla
• místní přelet Čiang Mai – Udon Thani
• doprava luxusním soukromým klimatizovaným autobusem dle programu
• 12x ubytování ve dvoulůžkovém pokoji ve špičkových hotelích 4*- 5* se snídaní ve výborných lokalitách

(většinou s bazénem, fitness, spa atp.,)

• 1x příjemné jednodušší ubytování v Lopburi (nejlepší dostupné)

• polopenze

• balená voda po celou dobu zájezdu

• kompletní vstupné dle programu
• odborný český průvodce
• místní průvodce jako technický doprovod
• zapůjčení osobního audiosystému (přijímač, baterie a sluchátka)
• zákonné pojištění CK pro případ úpadku
• tištěné materiály k zájezdu

CENA NEZAHRNUJE

• spropitné pro místní řidiče, průvodce a personál 6 USD/os./den
• ostatní stravování a nápoje

• cestovní pojištění vč. pojištění storna zájezdu za cenu 1 950,- Kč (3 375,- Kč pro osoby nad 70 let)

maximálně 16 osob ve skupině a osobní audiosystémy

komfort a luxus 4*- 5*

fyzicky nenáročný zájezd

VÍZA

Pro vstup do Thajska postačuje platný cestovní pas.

POJIŠTĚNÍ

Rádi Vám zajistíme cestovní pojištění vč. pojištění storna zájezdu u smluvní pojišťovny Union.

OČKOVÁNÍ

Do Thajska není třeba žádné povinné očkování vč. covid 19.

BEZPEČNOST

Kvalitní a prověřené hotely, bezpečná a spolehlivá doprava, a zkušený průvodce po celou dobu zájezdu a naprostá bezpečnost.

NÁROČNOST

Zájezd se neodehrává náročných klimatických podmínkách, je vhodný pro všechny věkové kategorie.

ZAMĚŘENÍ

Především pro milovníky historie a historických souvislostí, pro všechny kdo ocení komfort a služby na vysoké úrovni.

bottom of page